Ilustrační FOTO - Pixabay

Strategie mrtvého brouka se už moc nenosí

Platební morálka zadlužených Čechů se dále zlepšila. V roce 2018 vzrostla průměrná částka, kterou čeští dlužníci hradí z nesplacených pohledávek, o 13 procent na 2200 Kč. Podle odborníků ze sektoru inkasa pohledávek zlepšení značí vzrůstající ochotu dlužníků své závazky řešit.

O čtvrtinu narostl také počet uzavřených splátkových dohod. Vyplývá to z celoročních statistik inkasní agentury EOS KSI. »Průměrná částka, kterou dlužníci poukazují na úhradu dluhů ze svých příjmů, se v roce 2018 zvýšila na 2200 Kč. Tento výsledek ovlivňuje především stále se lepšící ekonomická situace dlužníků. Mzdy loni rostly nejrychleji za posledních deset let. Je proto pozitivní, že Češi nepodléhají vidině většího utrácení, ale naopak mnohem odpovědněji vyrovnávají své závazky,« uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

»V advokátní praxi máme takovou zkušenost, že dlužníci se vesměs poučili, že exekuce nezmizí sama, je třeba ji řešit a dlouhodobě se nedá žít na útěku před exekutory. Je zde snaha dlužníků platit alespoň malou částku nebo splnit podmínky pro oddlužení. Strategie ‚mrtvého brouka‘ už se moc nenosí,« reagoval pro náš list mladý plzeňský advokát, kandidát do Evropského parlamentu Ivan Maštálka (KSČM – Česká levice společně!). Dodal, že s tím samozřejmě koresponduje i poznání části věřitelů o tom, že ekonomická likvidace dlužníka nevede k uhrazení dluhu, je tedy lepší uzavřít splátkový kalendář a dostat třeba méně za delší dobu.

Poučili se i věřitelé

Věc má však podle Maštálky i obrácenou stránku. Také věřitelé se poučili a více prověřují, s kým uzavřou smlouvu. »Pro dlužníka, který je v exekuci nebo insolvenci pak může být výrazný problém sehnat třeba nájem bytu, jelikož pro pronajímatele vždy představuje riziko nejen nečekané návštěvy exekutora, ale i toho, že platit v budoucnu nebude, a je tedy lepší mít ‚čistého‘ nájemníka,« zdůraznil plzeňský advokát s tím, že věřitelé pochopili, že své zájmy si musí chránit sami a je třeba nevymahatelným pohledávkám předcházet. To ovšem na druhé straně podle něj vede k nárůstu poskytovatelů (a)sociálního bydlení pro tyto rizikové nájemníky, ovšem často za naprosto nehorázných podmínek.

Rozdíly ve splácení dluhů jsou v jednotlivých regionech. Mezi kraje s nejvyšší průměrnou splátkou letos patří Jihočeský kraj (2951 Kč) a Praha (2709 Kč). Naopak nejméně dlužníci splácí v Karlovarském kraji (1659 Kč). Nejlepší disciplínu v dodržování splátkového kalendáře mají v Praze a Plzeňském kraji, kde 36 procent dlužníků dodržuje splátkové dohody, naopak nejhorší je na Vysočině (27 %). Co do sjednávání nových splátkových dohod se nejvíce dařilo v Královéhradeckém kraji (40 %).

»Domácnosti i firmy by se měly připravovat na stále více skloňovaný pokles ekonomiky, a tedy i zhoršení jejich situace. Dlužníkům doporučujeme nové závazky přijímat obezřetně a ty stávající vyrovnávat i nadále po stále větších částkách. Zejména je vhodné vytvářet rezervy pro případ poklesu příjmů,« upozornil Vachel.

Maštálka pro Haló noviny poukázal rovněž na to, že v neposlední řadě došlo za posledních deset let i ke změnám legislativy, takže se část pochybných dluhů postupně odbourala – zejména ty s rozhodčími doložkami, dluhy spojené s účelově generovanými náklady za právní zastoupení.

Na závěr ještě připomeňme, že EOS KSI ČR je součástí nadnárodní sítě více než 60 společností působících ve 26 zemích, které se specializují na finanční služby a všechny aspekty vymáhání pohledávek. Skupina EOS byla založena v roce 1974.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 13 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.