Ilustrační FOTO - Pixabay

Blokují obilí pro miliony Jemenců

OSN požádala účastníky konfliktu v Jemenu, aby zpřístupnili sklad obilí v přístavním městě Hudajdá. Jsou v něm tuny zásob schopných nasytit téměř čtyři miliony Jemenců, humanitární pracovníci se k nim ale kvůli komplikované situaci nemohou dostat.

Hrozí, že obilí shnije, upozornil zvláštní vyslanec OSN pro Jemen Martin Griffiths. Obilí, které nechal do Jemenu dopravit Světový potravinový program (WFP), by podle OSN vystačilo na měsíc pro 3,7 milionu Jemenců. Přístup k němu je však zablokován pět měsíců.

OSN se snaží přimět obě bojující strany, tedy šíitské povstalce a vládu, aby splnily dohodu uzavřenou v prosinci ve Švédsku. Počítala s tím, že v přístavu Hudajdá, jímž proudí humanitární zásilky do Jemenu, zavládne příměří. I když těžké boje ustaly, fronta se zatím nepohnula. Kontrolu nad přístavem i nadále mají šíité, vládní jednotky a jejich spojenci jsou však na okraji připraveni k útoku a obratu ve válce.

Ve skladu, který se nachází na rozhraní mezi znepřátelenými jednotkami, je asi 51 000 tun obilí a zařízení k jeho semletí. OSN v Hudajdá neustále vyjednává, minulý týden se podle ČTK podařilo dospět k předběžné dohodě o stažení jednotek.

Konflikt v Jemenu trvá od roku 2014 a podle bilance Světové zdravotnické organizace už připravil o život asi 10 000 lidí a vyvolal rozsáhlou humanitární krizi. Problémy obstarat si jídlo má 12 milionů z 27 milionů Jemenců!

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.