Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip při projevu. FOTO – Miloš SKÁCEL

EU má poslední šanci

Evropská unie má poslední šanci se změnit, jinak zanikne. O tuto změnu půjde v nadcházejících evropských volbách. To řekla vedoucí kandidátky KSČM – Česká levice společně! Kateřina Konečná na setkání s občany v Domě kultury města Ostravy.

»Nejsme spokojeni s tím, v jakém stavu se Evropská unie nachází. Chceme-li ji měnit, musíme ji měnit z Evropského parlamentu. Proto je důležité jít k těmto volbám,« řekla na shromáždění s několika stovkami občanů Konečná.

Podle jedničky komunistické kandidátky se bude Evropa i svět v příštích letech prudce měnit. A změnit se musí i Evropská unie. »EU má poslední šanci, aby se reformovala. Aby zabránila existenci daňových rájů, a to i na svém území. Aby přestala dávat peníze na militarizaci a přesunula je do něčeho smysluplného,« zdůraznila Konečná. Podle ní k takovým smysluplným projektům patří investice do pracovního trhu a projekty na snižování regionálních a sociálních rozdílů. »Nůžky mezi bohatými a chudými, ale stejně tak i mezi jednotlivými regiony, se nebezpečně rozevírají. To vy v Ostravě dobře víte,« oslovila přítomné Konečná.

Zároveň podrobila ostré kritice současnou Evropskou komisi vedenou Jean-Claudem Junckerem. »My, komunisté, tuto Komisi nevolili. Je to Komise, která jedná jen s nadnárodními korporacemi a na občany kašle. Proto je důležité dostat do Evropského parlamentu lidi, kteří se nebojí. A komunisté se nebojí zařvat,« ujistila Konečná.

Na dotaz z publika, jak se Evropská unie a dění v Evropském parlamentu přímo dotýká života lidí v ČR i v Moravskoslezském kraji, lídryně levicové kandidátky odpověděla: »Je třeba si uvědomit, že polovina legislativy, kterou projednává česká vláda ve Strakově akademii, se zrodí v Evropském parlamentu. Pokud nadáváme, že za něco může Brusel, máme často pravdu, ale je třeba k tomu dodat: můžeme si za to i sami, protože jsme do toho Bruselu nedokázali poslat lidi, kteří by za nás, naše zájmy, bojovali,« uvedla Konečná. Dobrým příkladem je podle ní i zmíněných 13 miliard eur, které chce současná evropská reprezentace poslat na vojenský výzkum. Pokud se podle Konečné v europarlamentu sejde dost rozumných a poctivých lidí, může se povést těchto 13 miliard přesměrovat jinam – třeba do politiky snižování rozdílů mezi bohatými a chudými regiony. »A pak byste zde, v Moravskoslezském kraji, toto rozhodnutí bezprostředně a velmi silně pocítili, to vás ujišťuji. Není jedno, kdo tam v Bruselu za Českou republiku sedí. Rozhodnutí tam přijatá ovlivní i váš život,« řekla na shromáždění s občany Kateřina Konečná.

Jedničku komunistické kandidátky v sále Domu kultury města Ostravy podpořil i předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip či předseda krajského výboru KSČM Josef Babka. »Kateřina Konečná ve svém prvním volebním období v Evropském parlamentu obstála. Proto jsem rád, že znovu vede kandidátku,« řekl Filip. Také Konečná věří, že všichni europoslanci KSČM v uplynulém období splnili svůj úkol poctivě. »Byli slyšet. A jednali jako hrdí Češi. Před nikým se v Bruselu nehrbili,« řekla v diskusi Konečná.

Ještě před setkáním s občany se skupina politiků KSČM setkala i s vedením OKD a Sdružením pro rozvoj Moravy a Slezska. »Řešili jsme především uhlí, či přesněji ‚dobu po uhlí‘, jak u nás říkáme. Shodli jsme se, že naše strana podporuje postupný útlum těžby tak, aby končil kolem roku 2030. Diskutovali jsme také o tom, jak zabránit negativním dopadům na moravsko-slezský region v případě, že by se setkaly dva negativní jevy – útlum těžby uhlí a problémy ArcelorMittal,« řekl Haló novinám Babka.

Volby do Evropského parlamentu se v ČR budou konat 24. až 25. května. KSČM pro tyto volby vytvořila společnou kandidátku s levicovými stranami, jako jsou SDS či KSČ. Nese název KSČM – Česká levice společně!

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 55 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-02-13 10:37
A navíc mají supernenažraného a prolhaného "pánbíčka" za
Atlantikem.
joska.korinek
2019-02-12 11:22
Ona ta EU by snad nebyla až tak špatná, jen nebýt těch desetitisíců
nenažranců na předních místech, kteří ji „vedou“ ve jménu
svých osobních prospěchů, jež si vzájemně tolerují.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.