Ilustrační FOTO - Pixabay

Odsouzený kněz ministranta nezneužíval

Jesenický okresní soud zprostil v obnoveném řízení obžaloby ze zneužívání tehdy šestnáctiletého ministranta bývalého katolického kněze Adama Stanislava Kuszaje.

Muž byl za tento čin v roce 2011 odsouzen podmíněným trestem. Soudce Miloš Kubíček v rozsudku uvedl, že nebylo prokázáno, že se tento skutek stal. Kuszaj byl odsouzen neprávem na základě nevěrohodné výpovědi mladíka. Obnovu řízení soud povolil v listopadu 2016. Svou významnou roli v případu hrál revizní znalecký posudek.

»Absentuje jakýkoliv přímý důkaz o vině obžalovaného. Výpověď poškozeného ve světle revizního znaleckého posudku nemůže být důkazem, neboť podle revizního znaleckého posudku je nevěrohodná. Rovněž výpovědi svědků v obnoveném řízení svědčí ve prospěch obžalovaného a v neprospěch obviněného. Soud proto rozhodl ve prospěch a obžaloby jej zprostil,« uvedl Kubíček.

Bývalého kněze soud potrestal za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy mládeže v roce 2011 a uložil mu tehdy půlroční trest s podmíněným odkladem na dva roky, soud mu navíc zakázal po dobu tří let pracovat s dětmi do 18 let. Trest byl muži sice na základě amnestie později prominut, po odsouzení byl však Kuszaj suspendován a kněžskou práci již vykonávat nemohl.

Rozhodnutí soudu Kuszaj přivítal. »Mám radost, samozřejmě, ani to nemůžu vyjádřit, jsem tím vším unavený. Chci se vrátit ke kněžské službě, je to můj sen a chci ho naplňovat,« řekl Kuszaj. Proces zasáhl deset let jeho života. Místo práce kněze zastával dosud dělnické profese. »Chci hlavně sloužit lidem a Bohu, vrátit se ke kněžské službě je pro mě nejdůležitější. Samozřejmě že vnímám, že jsem o devět let přišel, ale člověk má další zkušenosti. Pracuji, byl jsem s lidmi a ti nevěděli, kdo jsem. Sloužil jsem jim i v práci, ale jiným způsobem,« doplnil kněz.

Jeho obhájkyně Zuzana Kožnárková řekla, že rozhodnutí soudu s ohledem na důkazy očekávali. »Jednalo se nejen o zásadní svědectví tří osob, kterým se měl poškozený svěřit, že si obvinění vymyslel, ale i další důkazní materiál, který jednoznačně nevinu klienta podporoval,« řekla obhájkyně.

Poukázala na to, že předchozí odsouzení bylo postaveno na závěrech znalkyně, jejíž metody později označili revizní znalci za nevhodné a zastaralé. »Znalci dospěli vůči poškozenému k závěru, že se jedná o natolik patologickou osobnost, v níž se pod maskou rádoby hodného chlapce ukrývá predátor, který parazituje na druhých a bohužel k tomu zneužil i mého klienta,« doplnila Kožnárková. Podotkla, že další kroky ohledně možného odškodnění budou zvažovat. »Je zde také prostor pro státní zástupkyni, zda se minimálně jedna osoba nedopustila trestného činu,« dodala.

Kuszaj i státní zástupkyně se po rozsudku na místě vzdali odvolání, lhůtu si ponechala pouze zmocněnkyně poškozeného.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.