Ilustrační FOTO - Haló noviny

Orbánova novinka: ohrožení vědy a výzkumu

Maďarští vědci v úterý protestovali proti další bezprecedentní snaze Orbánovy autoritativní vlády - tentokrát převzít kontrolu nad financováním výzkumu. Tento krok podle nich ohrožuje akademickou svobodu.

Několik tisíc lidí proto vytvořilo lidský řetěz okolo sídla akademie věd. Vyzvali její vedení, aby se postavilo na odpor proti záměru vlády a hájilo svou nezávislost, napsala agentura AP. Protestující vědci podle agentury Reuters drželi nad hlavami knihy, aby tak vyzdvihli význam nezávislé vědy.

Vláda podle ČTK vloni rozhodla o přesměrování finančních prostředků z akademie věd a minulý měsíc zahájila výběrové řízení na finanční prostředky, namísto aby je přidělila výzkumným ústavům, které by je rozdělily podle svého uvážení.

Pravicový populistický premiér Viktor Orbán tvrdí, že cílem vlády je zlepšit inovace ve vědeckém výzkumu. Výzkumné projekty, financované z veřejných zdrojů, by podle jeho absurdních představ měly přinášet »přímý ekonomický zisk«.

»Ve výzkumném a inovačním systému stále chybí záruka ekonomického přínosu ze znalostí. Zvýšení přidané hodnoty v domácím průmyslu je možné jen soustředěním zdrojů,« vzkázal v úterý Orbán svým kritikům v otevřeném dopise.

Pod akademii věd spadají ústavy s přibližně 5000 výzkumníky, zabývajícími se nejrůznějšími oblastmi od astronomie až po zdravotnictví. Podle protestujících je v ohrožení budoucnost celé vědecké komunity.

Akademie, která provádí vědecký výzkum pomocí sítě specializovaných výzkumných institucí, je financována výhradně vládou. Její rozpočet dosahuje 40 miliard forintů ročně (asi 3,2 miliardy Kč).

Fyzik Zoltán Beréenyi se domnívá, že hlavním prohřeškem akademie je ve skutečnosti přílišná nezávislost na Orbánovi. »V dnešním Maďarsku se může leccos přihodit i na univerzitách a ve vědě. Víme, co se stalo Středoevropské univerzitě,« poznamenal v narážce na školu založenou maďarským finančníkem a filantropem Georgem Sorosem, která byla donucena přesunout své aktivity z Budapešti do Vídně. »Jedinou věcí jsem si jistý - nejde o žádnou snahu zvýšit efektivitu výzkumu,« dodal. A podle všeho má pravdu. Tak jako turecký prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan má svou noční můru ve Fethullahu Gülenovi, díky němuž pronásleduje tureckou opozici, evropský Erdogan Orbán zase všechno zlo světa hází na hlavu Sorosovi.

Pronásledování poslanců

A tak jako Erdogan pronásleduje turecké opoziční zákonodárce, Orbán se vrhl na ty maďarské. Na jeho nedělní projev o stavu země na Budínském hradě navázala demonstrace opozičních stran. Součástí akce byl i protest proti zcela nedemokratickému záměru předsedy parlamentu Lászlóa Kövéra (z Orbánova Fideszu) odebrat měsíční plat těm opozičním poslancům, kteří se v prosinci účastnili protivládní akce v parlamentu. V neděli se ale protestovalo i proti zákonu o přesčasech, kterému se přezdívá otrocký, či proti pokutám uloženým nacionalistické straně Jobbik, někdejšímu Orbánovu koaličnímu partneru, který se s ním později rozešel. Zmíněné pokuty opozice kritizuje jako politicky motivované kvůli kampani před volbami do Evropského parlamentu a místními volbami.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pragmatik
2019-02-16 05:13
Vážím si VĚDCŮ, ale vědecké ústavy obdobné tomu z filmů
Císařův pekař a Pekařův císař, jsou jen "tunelem" na
ekonomiku státu a teplým hnízdečkem pseudovědců. Pokud jsme
materialistéa marxisté, měl by nám Sorósův přístup vadit.
fronda
2019-02-16 00:20
Vyhnal Sorose? To udělal dobře.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.