Digitální optimismus u nás převládá

Krádeže identity nebo zneužití osobních údajů na internetu se vážně obává asi pětina Čechů, přičemž evropský průměr je 30 procent. Vyplývá to ze studie společnosti Europ Assistance. Zatímco úrazů nebo nehody se lidé v ČR bojí nadprůměrně, kybernetická rizika jim nepřipadají vážná, uvedli autoři.

Dobrovolně si nikdy nemění svá hesla téměř dvě pětiny Čechů. pravidelně je mění jen 11 % internetových uživatelů. Ve srovnání s celoevropským průměrem jsou tak Češi asi o čtvrtinu snazší obětí. Například v Itálii je tento poměr skoro opačný - 39 % Italů mění své přístupové údaje pravidelně a asi 19 % z nich uvedlo, že je nechává stále stejné.

»V Česku, v Rakousku a v některých otázkách třeba i ve Švýcarsku převládá digitální optimismus. Předpokládáme, že internet je spíše bezpečný systém vymyšlený tak, aby nám v něm nehrozilo větší nebezpečí,« uvedl generální ředitel Europ Assistance Vladimír Fuchs.

Mezi nejčastější typy kybernetických útoků v ČR patří podvodné e-maily, které získávají z uživatelů osobní údaje. Cílem je jejich údaje pak zpeněžit. Další častou hrozbou jsou vyděračské e-maily, které uživatele vyzývají k zaplacení určité sumy pod pohrůžkou, že jim bude zašifrován počítač a na sociálních sítích zveřejněno tajně natočené citlivé video. V některých případech oběť nemusí tušit, že je s jejich osobními údaji manipulováno. Pokud má uložené své údaje k platební kartě na PayPal, Booking.com, Uberu a podobně, mohou se útočníci dostat k jejich účtu přes tyto platformy.

Češi se ale podle studie obávají méně pravděpodobných hrozeb, třeba že si někdo přečte jejich e-maily nebo bude sledovat, co na internetu dělají. Více se bojí zneužití osobních údajů jejich dětí k podvodu, než že by je sledoval sexuální násilník.

Češi podle Fuchse ani nemají dobrou představu o tom, co je na internetu může potkat. Nejméně lidí ze sledovaných zemí zná v ČR pojmy jako malware, phising nebo ransomware.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.