Světová nezaměstnanost klesá, chudoba ale ne.

Většina zaměstnanců po celém světě nemá odpovídající pracovní podmínky

Celosvětová míra nezaměstnanosti se v loňském roce snížila na pět procent z předloňských 5,1 %. Vrátila se tak na úroveň, na které se naposledy nacházela před globální finanční krizí před deseti lety. Snižuje se ale i kvalita pracovních míst. Většina zaměstnanců po celém světě ale nemá odpovídající pracovní podmínky a mnozí přes zaměstnanost žijí v chudobě.

Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní organizace práce (ILO - International Labour Organisation), která je specializovanou agenturou OSN.

»Slabá kvalita pracovních míst je hlavním problémem globálního trhu práce,« uvedla organizace, z jejíž zprávy citovala agentura Reuters. Upozornila také, že většina z 3,3 miliardy zaměstnanců po celém světě má neadekvátní pracovní podmínky a že zhruba 700 milionů lidí žije v »extrémní či mírné chudobě«, ačkoli má zaměstnání.

»Zaměstnání vždy nezaručuje slušné živobytí,« prohlásil šéf výzkumu ILO Damian Grimshaw. Počet nezaměstnaných se loni ve světě snížil zhruba o dva miliony na 172 mil. lidí.

Organizace předpověděla, že v letošním roce se celosvětová míra nezaměstnanosti sníží na 4,9 % a že v dalších dvou letech zůstane na stejné úrovni. Náměstkyně generálního ředitele ILO Deborah Greenfieldová ale na tiskové konferenci upozornila, že v některých rozvíjejících se zemích už zhoršující se ekonomické vyhlídky tlačí míru nezaměstnanosti vzhůru.

Podle ILO se na trhu práce rovněž zastavilo srovnávání rozdílů mezi pohlavími. »To je rozhodně důvodem k obavám,« uvedla Greenfieldová. Ženy podle ní v mnoha regionech čelí vyššímu riziku nezaměstnanosti a vydělávají výrazně méně než muži.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.