FOTO - Pixabay

Harrison Ford také do politiky?

Americký herec Harrison Ford se v úterý v Dubaji vyslovil pro účinnější ochranu přírody a kritizoval politiky za přehlížení vědeckých poznatků. Šestasedmdesátiletý legendární umělec známý ze ságy Star Wars nebo z filmů Indiana Jones zdůraznil, že klimatické změny se týkají všech lidí, bez ohledu na jejich moc nebo bohatství.

Ford sice nevyslovil jméno kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle agentury AP ale zjevně na jeho adresu prohlásil, že »vůdci na celém světě včetně USA popírají nebo očerňují vědu, aby si udrželi své postavení a status quo… Stojí na špatné straně dějin,« řekl Ford před účastníky světového vládního summitu.

Trump opakovaně kritizuje debatu o změnách klimatu a poukazuje často na situace, které podle něj této teorii odporují. Naposledy to udělal v pondělí, když tweetem komentoval vystoupení senátorky Amy Klobucharové. Tato demokratka z Minnesoty v neděli za hustého sněžení oznámila, že se hodlá ucházet o prezidentskou nominaci.

»Hrdě mluvit o boji proti globálnímu oteplování ve skutečné sněhové vánici, ledu a mrazivé teplotě - to je špatně načasováno,« napsal hloupě Trump a dodal, že na konci svého vystoupení senátorka vypadala jako sněhulák. Klobucharová mu rovněž tweetem odpověděla, že věda je na její straně (právě extrémy současné zimy jsou dalším z dokladů probíhajících klimatických změn), že se těší na debatu s Trumpem o klimatu a že by ráda věděla, jak by v takové bouři dopadly jeho vlasy.

Příroda hovoří

Ford patří k propagátorům nutnosti chránit přírodu a na summitu před jeho projevem promítli video Příroda hovoří, v němž prosazoval ochranu oceánů. Ve svém vystoupení vyzval vlády, aby svou politiku opřely o rozumnou vědu. »Myslím, že čelíme největší morální krizi naší doby. Největší důsledky ponesou ti, kdo za ničení přírody nesou minimální odpovědnost. Potřebujeme teď přírodu víc než kdykoli. Příroda lidi nepotřebuje, to lidé potřebují ji,« pokračoval na rozdíl od Trumpa souvislosti nepopírající Ford.

Před početným publikem, v němž byly hlavy států, své tvrzení dokládal i konkrétními argumenty. »Více než tři miliardy lidí závisejí na rybách jako na zdroji své stravy a živobytí. Proto musíme chránit čistotu vod,« varoval. »Země a moře budou odkazem, který zanecháme budoucím generacím. Musíme zakročit, než bude příliš pozdě,« dodal.

Nemluvil jen o hrozbách, ale také o krásách přírody, například o mangrovnících, jež svým porostem pomáhají stabilizovat břehy vod. Ocenil Spojené arabské emiráty za to, že se snaží tyto rostliny na svém pobřeží chránit. »Na 75 % měst stojí na pobřeží. Tající oceány tato města a jejich obyvatele ohrozí. Co se týče oceánů, jež pokrývají 71 % planety, neudělali jsme (pro jejich ochranu) dost,« uzavřel podle ČTK své vystoupení někdejší akční hrdina.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.