Zakořeněný belgický rasismus na tapetě expertů OSN

Rasová diskriminace vůči lidem z Afriky je v belgických institucích zakořeněná. S tímto závěrem přišla v předběžné zprávě o situaci v Belgii pracovní skupina expertů OSN pro otázky osob afrického původu. Belgie by se podle ní měla omluvit za zločiny spáchané v Kongu během koloniální nadvlády, informovala agentura AP.

»Kořeny porušování lidských práv leží v nedostatečném uznání skutečného rozsahu násilnosti a nespravedlnosti kolonizace,« uvádějí pracovníci OSN, podle nichž by Belgie měla zvážit reparace vůči Kongu »ve snaze uzavřít temnou kapitolu v dějinách a jakožto prostředek usmíření a zahojení«.

Leopold II. FOTO - wikipedia commons

Počínání Belgie během nadvlády nad Kongem je podle AP považováno za jeden z nejhorších případů koloniálních zločinů. Africká země o rozloze asi 80x větší než Belgie byla mezi lety 1885-1908 v podstatě soukromým majetkem krále Leopolda II., jehož vojáci brutálním způsobem terorizovali domorodce, zatímco Belgie těžila z místního přírodního bohatství. Počet obětí Leopoldovy koloniální vlády odhadují historici v řádu několika milionů. Belgickou kolonií bylo Kongo až do roku 1960. I po osvobození měla Belgie vliv, její důstojníci byli v lednu 1961 u zavraždění prvního (levicového) premiéra Konžské republiky Patrice Lumumby.

Za »zvěrstva spáchaná při kolonizaci« by se belgická vláda měla omluvit, míní pracovní skupina OSN. Ta navíc uvádí, že rasismus je v Belgii stále rozšířený, i když vládu chválí za úmysl bojovat proti němu.

»Znepokojuje nás lidskoprávní situace lidí afrického původu v Belgii, kteří zažívají rasismus a rasovou diskriminaci,« cituje AP zprávu odborníků OSN. »Jasné důkazy svědčí o tom, že rasová diskriminace je v belgických institucích zakořeněná,« pokračuje dokument.

Úřad belgického premiéra uvedl, že vláda se k závěrům vyjádří teprve, až zprávu OSN prostuduje. Konečné závěry mají být podle ČTK zveřejněny v září.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.