Americký viceprezident Mike Pence. Ilustrační foto - wikimedia commons

Huawei? USA chtějí znevýhodnit konkurenci

Čína obvinila Washington, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj. Reagovala tak na slova amerického viceprezidenta Mikea Pence, podle kterého společnost Huawei a další čínští výrobci telekomunikačních zařízení představují bezpečnostní hrozbu. Informovala o tom agentura AP.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí odmítl obavy, že Peking by mohl čínské firmy vyžívat ke špionáži v cizině. Dodal, že Washington se snaží vykonstruovat omluvu pro potlačovaní legitimního rozvoje čínských podniků. Obvinil Spojené státy z využívání politických prostředků k ovlivňování ekonomických aktivit a z pokryteckého, nemorálního a nespravedlivého šikanování.

Pence o víkendu vyzval evropské spojence, aby při hledání dodavatelů pro mobilní sítě páté generace (5G) brali vážně hrozbu, kterou podle něj Huawei představuje. Dodal, že Huawei a další čínští výrobci telekomunikačních zařízení poskytují čínské vládě přístup k jakýmkoliv datům, která se dostanou do kontaktu s jejich sítěmi či zařízeními.

Spojené státy nicméně podle agentury AP nezveřejnily žádné důkazy, které by jejich obvinění vůči Huawei a dalším čínským firmám potvrzovaly. Někteří analytici proto naznačují, že Washington se snaží bezpečnostních obav využít k znevýhodnění čínské konkurence.

»Čína nepožaduje a nebude požadovat po firmách či jednotlivcích, aby shromažďovali či poskytovali čínské vládě informace o jiných zemích instalováním zadních vrátek či jinými kroky porušujícími místní zákony,« uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

List Financial Times, jak jsme již informovali, o víkendu s odvoláním na své zdroje napsal, že podle britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) lze bezpečnostní rizika při používání zařízení čínské firmy Huawei pro mobilní sítě páté generace omezit.

Středisko zatím své závěry ohledně Huawei oficiálně nezveřejnilo. Podle agentury Reuters nicméně v pondělí uvedlo, že tak učiní v blízké budoucnosti. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové prohlásil, že Británie stále zkoumá, jaký postoj by v otázce bezpečnosti sítí páté generace měla zaujmout. Podle serveru BBC se výsledky této revize očekávají v březnu nebo v dubnu.

Britští bezpečnostní činitelé podle zdrojů agentury Reuters obeznámených se situací nepodporují úplné vyloučení společnosti Huawei z britských telekomunikačních sítí. »Nejsme nakloněni úplnému zákazu. Není to tak jednoduché,« řekl jeden ze zdrojů.

Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti se podle zdrojů domnívá, že nadále dokáže zvládat jakákoliv rizika spojená s Huawei pomocí testování výrobků ve speciálním zařízení, na které dohlíží zpravodajská služba.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.