Ilustrační FOTO - Pixabay

Akcionáři loni opět inkasovali pěkný balík

Výplata dividend předními světovými firmami loni stoupla o 9,3 procenta na rekordních 1,37 bilionu dolarů (31,23 bil. Kč), což odpovídá hrubému domácímu produktu středně velkých ekonomik, jako je Mexiko nebo Austrálie.

Vyplývá to z údajů investiční společnosti Janus Henderson, které jsou založeny na analýze dividend 1200 společností s nejvyšší tržní hodnotou na světě.

První příčka žebříčku patří ropné společnosti Royal Dutch Shell, která loni na dividendách vyplatila 15,65 mld. USD.

Růst základní dividendy, který nezohledňuje mimořádné dividendy, loni dosáhl 8,5 % a byl nejrychlejší za poslední tři roky, Janus Henderson však předpokládá, že letos se zpomalí na 5,1 %.

O vzestup dividend se zasloužilo oživení cen energií a surovin, což podpořilo ropné a těžební společnosti. Studie také připomíná vliv daňových škrtů ve Spojených státech prezidentem Donaldem Trumpem, z něhož těžily především velké společnosti, i skutečnost, že dividendy loni vyplatilo také více bankovních ústavů.

Z regionů vykázaly největší růst základní dividendy rozvíjející se trhy, kde výplaty dividend stouply o 15,9 %. Následuje Japonsko s 10,5 % a Severní Amerika s 8,1procentním zvýšením. V Evropě, bez Británie, výplata dividend stoupla o 5,4 % a v samotné Velké Británii o čtyři procenta.

Dividenda je platba investorům, která je podílem na zisku společnosti. Výplata dividendy je často považována za signál finanční síly firmy, někteří investoři ale dávají přednost tomu, když firma dividendy nevyplácí a znovu je investuje.

Janus Henderson očekává, že v návaznosti na očekávaný pokles zisků letošní růst základní dividendy zpomalí na 5,1 % z loňských šesti procent, které představují nominální průměr za posledních 30 let. I to by ale znamenalo rekordní výplatu 1,41 bil. USD, což je o téměř 700 mld. USD více než před deseti lety.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.