Ilustrační FOTO - Pixabay

Kšefty s půdou mají letos stagnovat

Zemědělská půda loni podražila. Letos čeká trh s půdou podle společností, které se zabývají jejím prodejem, cenová stagnace.

Ceny zemědělské půdy se loni zvýšily o 5,8 procenta, uvedl Jiří Jaklín za společnost Agro21. Půda se podle něj nejčastěji prodává mezi 20 a 25 korunami za metr čtvereční. Konkurenční společnost Farmy.cz už dříve uvedla, že cena meziročně stoupla o 2,4 % na 24,1 Kč/m2. Podle Jaklína ale jeho společnost obchoduje s menšími půdními celky než Farmy.cz.

»V loňském roce jsme očekávali růst ceny především nejkvalitnějších pozemků. Toto očekávání se potvrdilo, jelikož růst cen pozorujeme hlavně v lokalitách, které jsou typické pro kvalitní půdy, například v Polabí a na jižní Moravě,« řekl Jaklín. Podle něj ceny dál rostly i v příhraničních oblastech sousedících s Rakouskem a Německem.

Investoři podle Jaklína rozprodávají tisíce hektarů nakoupené půdy. Další růst cen se již neočekává. V loňském roce údajně klesla ziskovost překupníků s půdou. »Podle naší zkušenosti je nejčastějším důvodem pro prodej překupníkům odmítnutí pachtýře pozemky odkoupit,« dodal.

Agro21 letos očekává stagnaci cen, mohly by ale i klesnout až o tři procenta. Ke stagnaci dojde podle Jaklína ze dvou hlavních důvodů. Jedním je růst úrokových sazeb a druhým je nejistota dotací po roce 2020 a obavy z maximální výše dotace pro velké podniky.

Stagnace tržních cen půdy se dá letos čekat i podle Farmy.cz. Trh podle společnosti zřejmě ovlivní snížení zisku zemědělského sektoru za loňský rok v důsledku sucha, kvůli kterému mohou mít farmy méně peněz na investice. »Ceny se však mohou lokálně vyvíjet značně rozdílně v závislosti na místních podmínkách,« doplnila firma.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.