Ilustrační FOTO - Haló noviny

Kompenzace za sucho 2,25 miliardy

Zemědělci ve druhé fázi žádostí o kompenzace za sucho požádali o 1,3 miliardy korun.

Příjem žádostí skončil na začátku února. V první fázi na konci loňského roku, když se žádalo o kompenzace za krmné plodiny, to bylo 961 milionů korun. V součtu tak jde o více než 2,25 miliardy Kč. Stát pro ně dohromady má dvě miliardy korun. V případě, že po vyhodnocení žádostí nebude dost peněz pro všechny, budou se peníze pro zájemce poměrně krátit.

O kompenzace v první fázi požádalo více než 9600 lidí, nyní přes 3600. Na začátku letošního roku žádali o pomoc se ztrátami spojenými s pěstováním pšenice, ječmene, kukuřice, ovsa, cukrové řepy, brambor, máku, slunečnice, chmele nebo na některé druhy zeleniny. Dále pak žádali o peníze na sadební materiál lesních dřevin v lesních školkách, o peníze si mohli říci i producenti okrasných a ovocných dřevin.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Stát původně plánoval vyplatit za předloňské sucho až dvě miliardy korun, nakonec ale zemědělci požadovali zhruba 1,15 miliardy. Zbývajících 850 milionů korun tak stát vynaloží na kompenzace za sucho loňské.

Aby vláda nemusela každoročně tyto příspěvky schvalovat, chtělo by ministerstvo ustavit fond těžko pojistitelných rizik, který by měl situaci řešit systematicky. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) koncem loňského roku řekl, že fond bude moci začít fungovat nejdřív v roce 2021. Nejdříve chce diskutovat se všemi oborovými organizacemi, jako jsou Asociace soukromého zemědělství ČR nebo Zemědělský svaz ČR. O fondu se mluví již desetiletí, jeho spuštění se však stále odkládá.

Zemědělce loni nepostihlo sucho jen u nás, ale téměř v celé západní a střední Evropě. V Polsku se škody v tomto roce odhadují v přepočtu na 11 miliard korun, v Belgii na 6,75 miliardy, v Německu na 17 miliard. V ČR se odhadují na deset až 11 miliard Kč.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.