Ilustrační FOTO - Pixabay

Papež svolal summit o zneužívání v církvi

Papež František ve Vatikánu zahájil bezpříkladný summit představitelů katolické církve o ochraně mladistvých a nezletilých v církvi. Zdůraznil, že římskokatolická církev cítí odpovědnost a že katolíci očekávají konkrétní opatření. Schůzka se koná za velkého zájmu na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími.

Vede ji papež František a potrvá do neděle. České katolíky zastupuje předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka. Římskokatolická církev by měla »slyšet pláč maličkých, hledajících spravedlnost«, řekl papež v úvodním prohlášení. Zdůraznil, že katolíci a oběti neočekávají jednoduché a předvídatelné odsudky, ale »konkrétní a účinná opatření«. Zlo sexuálního zneužívání dětí kněžími musí být podle něj proměněno v porozumění a očištění.

Papež František. FOTO - wikimedia commons

František před zhruba 190 účastníky summitu prohlásil, že církev musí »vyléčit vážné rány, které způsobil pedofilní skandál mladistvým a věřícím. Papež chce biskupy přesvědčit, že téma zneužívání je globální problém, který vyžaduje globální odpověď. Čtyřdenní schůzka začala modlitbami a na programu má dále projevy či semináře o ochraně dětí, o prevenci před zneužíváním a o zastavení snah tutlat provinění. I více než 30 let po propuknutí prvních skandálů v Irsku a Austrálii a 20 let poté, co zasáhly i USA, biskupové a další vysocí představitelé římskokatolické církve v mnoha částech Evropy, Latinské Ameriky, Afriky a Asie stále popírají sexuální zneužívání ze strany duchovenstva nebo problém bagatelizují.

K jednáním se sešlo téměř 200 čelných katolických představitelů z desítek zemí, představení mužských i ženských řádů či experti. Mezi účastníky jsou i lidé, kteří zveřejnili své, většinou mnoho let staré, traumatizující zkušenosti a hodlají přesvědčit Vatikán, aby mj. zajistil potrestání viníků i duchovních, kteří jejich počínání kryli. Organizace zastupující oběti požadují i to, aby byla jasná definice nepřípustných sexuálních činů zakotvena přímo v církevním právu. Vatikán dal minulý víkend najevo, že nehodlá tolerovat sexuální obtěžování ani mezi nejvyššími kleriky. František propustil ze stavu duchovních bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, který byl obviněn ze zneužití nezletilých, jehož se dopustil před více než půlstoletím.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.