Ilustrační FOTO - Haló noviny

Katalánsko. Stávka na obranu politiků

V autonomní oblasti Katalánsko na severovýchodě Španělska byl dnem protestů proti soudu s 12 katalánskými separatistickými politiky, kteří jsou obžalováni ze vzpoury kvůli předloňskému referendu o nezávislosti regionu. Kvůli soudu, který začal minulý týden, vyhlásily katalánské odbory generální stávku.

Protesty kvůli zinscenovanému procesu, kdy obviněným regionálním politikům hrozí 16 až dvacet pět let vězení, zasáhly jedenáct hlavních silnic v Katalánsku, ale policie informovala, že se snaží udržet provoz. Hlásila i několik potyček s protestujícími, někteří utrpěli zranění, závažné incidenty však nebyly oznámeny. Demonstrující aktivisté blokovali silnice i dálnice tím způsobem, že nakladli pneumatiky přes vozovky a zapalovali je. Ohnivá linie tak vytvořila výraznou překážku. Na jiné vozovky se demonstranti rozesadili. Podle agentury AFP byl přerušen provoz zejména na dálnici A7 spojující Španělsko s Francií a na dálnici A2 mezi Barcelonou a Madridem. Policie ho ale brzy obnovila. Aktivisté rovněž blokovali dvě železniční tratě.

Blokády silnic už v minulosti organizovali radikální separatisté z takzvaných Výborů pro obranu republiky (CDR) na protest proti zatčení katalánských politiků. Stoupenci nezávislosti Katalánska na Španělsku měli mimo jiné zorganizovány protestní průvody, z nichž největší se uskutečnil večer v Barceloně. Svou činnost v rámci generální stávky přerušila i katalánská regionální vláda, jejíž premiér Quim Torra odjel do Madridu podpořit souzené katalánské politiky.

Původně oznámená stávka se na mnoha místech změnila v manifestace. Na 9000 lidí demonstrovalo např. ve městě Girona, v Barceloně se manifestovalo na více místech. Lidé přišli s katalánskými vlajkami a transparenty s nápisy Svobodu pro politické vězně. Za ně považují souzené katalánské politiky. Soud pokračoval i když vypovídal mj. katalánský aktivista Jordi Sánchez, jemuž hrozí 17 let vězení. Ve vazbě je držen už od října 2017. Označil před soudem všechna obvinění proti němu za »absolutně falešná« a madridský proces za politický.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 11 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.