Ilustrační FOTO - pixabay

EK žádá přesnější informace o cenách a slevách na internetu

Internetoví prodejci v přibližně 60 procentech případů nedodržují spotřebitelská pravidla Evropské unie (EU). Vyplynulo to ze zveřejněné celoevropské kontroly 560 stránek elektronických obchodníků, kteří na síti prodávají oblečení, obuv, počítačové programy nebo vstupenky. Evropská komise (EK) a vnitrostátní orgány pro ochranu spotřebitele volají po nápravě a žádají, aby informace o cenách a slevách zboží na internetu byly přesnější.

Zjištění průzkumu okomentovala eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů: "S tím je třeba skoncovat, jelikož to často vede ke zmatení spotřebitelů, kteří pak zaplatí vyšší cenu, než původně zamýšleli. Tak vysoký počet internetových stránek s uvedenými problémy je podle mne hrozivý a pevně doufám, že to není úmyslné," řekla Věra Jourová. Dodala, že EK a orgány pro ochranu spotřebitele v jednotlivých členských státech podniknou kroky, které praktikám nepoctivých prodejců zamezí.

Na 211 internetových stránkách zákazníci nakonec zaplatili vyšší než původně nabízenou cenu, vyplynulo z průzkumu. Na 39 procent provozovatelů těchto internetových prodejen náležitě neuvádělo informace o nákladech za dodání, o platebních metodách, rezervačních poplatcích a podobně. Spotřebitelské právo EU jim přitom nařizuje uvádět tyto položky předem a pokud to není možné, musí na ně alespoň zákazníka jasně upozornit.

V 59 procentech obchodníci na kontrolovaných stránkách nezveřejnili povinný odkaz na orgán pro řešení on-line sporů a na téměř 30 procentech z 560 kontrolovaných internetových stránek byly zjištěny nesrovnalosti v informacích o právu spotřebitele na odstoupení od kupní smlouvy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.