Ilustrační FOTO - Pixabay

Eurozóna se pohybuje v blízkosti stagnace

Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně v únoru poprvé od poloviny roku 2013 klesla. Vyplývá to z údajů společnosti IHS Markit založených na průzkumu mezi nákupními manažery. Údaje podle firmy signalizují, že tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny by v letošním prvním čtvrtletí mohlo zpomalit na pouhých 0,1 procenta.

Index aktivity zpracovatelského sektoru se snížil na 49,2 bodu z lednových 50,5 bodu. Dostal se tak pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Útlum ve zpracovatelském sektoru byl nicméně kompenzován rychlejším růstem ve službách. Souhrnný index podnikatelské aktivity, který zahrnuje průmysl i služby, tak stoupl na 51,4 bodu z lednových 51 bodů.

»Ekonomika eurozóny v únoru zůstala v blízkosti stagnace,« uvedl hlavní podnikový ekonom společnosti Markit Chris Williamson. »Údaje z průzkumu naznačují, že pro HDP by v 1. čtvrtletí mohlo být obtížné stoupnout výrazněji než o 0,1 %,« dodal.

V loňském 4. čtvrtletí se HDP eurozóny podle statistického úřadu Eurostat zvýšil o 0,2 %, tedy stejným tempem jako ve 3. kvartálu. V celém loňském roce hospodářský růst eurozóny zpomalil na 1,8 % z předloňských 2,4 %. »Za slabostí stojí zpracovatelský sektor, který nyní vstoupil do svého prvního poklesu od poloviny roku 2013,« uvedl Williamson.

Eurozóna se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Varovné signály z Německa

Dalším neblahým signálem pro eurozónu je vývoj podnikatelské nálady v její největší ekonomice – německé. Ta se v únoru šestý měsíc za sebou zhoršila a index, který ji měří se dostal na nejnižší hodnotu od prosince 2014. Vyplývá to z výsledků průzkumu prestižního institutu Ifo. Údaje naznačují, že největší německá ekonomika zřejmě bude nadále zpomalovat.

Index podnikatelské nálady v únoru klesl na 98,5 bodu z lednových 99,3 bodu. Zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří podle agentury Reuters odhadovali v průměru snížení indexu na 99 bodů.

Prezident institutu Ifo Clemens Fuest v prohlášení varoval, že německá ekonomika zažívá pokles. Výsledky průzkumu a další indikátory naznačují, že by v 1. čtvrtletí měl HDP vzrůst o 0,2 %.

Ekonom Ifo Klaus Wohlrabe dodal, že německá ekonomika bude i nadále ve slabé fázi. Upozornil, že takzvaný tvrdý brexit stále není mimo hru a pokud americký prezident Donald Trump zavede cla, bude to mít negativní dopad na vývozní očekávání.

»Předpokládalo se, že slabé období, které jsme zažili ve druhé polovině roku 2018, bylo jen dočasné, ale vypadá to, že bude pokračovat,« prohlásil Wohlrabe. Upozornil také, že do indexu se ještě nepromítla Trumpova hrozba zavedení cel na auta.

Německý statistický úřad potvrdil, že německá ekonomika se koncem loňského roku jen těsně vyhnula recesi. HDP zůstal ve srovnání s předchozím kvartálem beze změny po poklesu o 0,2 % ve 3. čtvrtletí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.