Ilustrační FOTO - Pixabay

Kartami jsme loni zaplatili 700 mld.

Počet vydaných platebních karet v České republice loni stoupl o půl milionu na 11,8 mil. Překonána byla hranice jedné miliardy transakcí platebními kartami u obchodníků, objem transakcí dosáhl téměř 700 miliard korun. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty. Hranici deseti milionů překročil počet karet v ČR v roce 2011.

»Trend dalšího rozšíření bezhotovostních transakcí nabírá na tempu,« řekl předseda sdružení Roman Kotlán. Naprostá většina vydaných platebních karet v ČR podle něj obsahuje bezkontaktní čip, takže pro držitele karet bývá bezkontaktní placení první volbou.

Počet bankomatů stoupl za loňský rok o 845 na 5461. Počet výběrů hotovosti z bankomatů se zvýšil o 20,4 milionu na 183,6 mil. Kč. Objem transakcí dosáhl 776 mld. Kč, meziročně byl o 110 mld. vyšší.

Počet karetních transakcí v obchodech činil 1,089 mld., o 277 mil. meziročně více. Objem plateb v obchodech vzrostl v tomto období o 160 mld. na 700 mld. Kč.

Vývoj karetního trhu v minulém roce byl co do počtu a objemu transakcí rekordní, komentoval čísla ředitel Visa pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš. Hlavním důvodem růstu bylo podle něj rozšiřování akceptační sítě u malých a středních podniků podporované programem pro rozvoj akceptační sítě. Dále šlo o nárůst v internetovém obchodování a také nástup mobilních plateb. Objem plateb u obchodníků činí přes 40 % celkového objemu uskutečněného kartami, dodal.

»Češi si oblíbili platební inovace, protože přinášejí větší pohodlí i bezpečí. Svědčí o tom obliba bezkontaktních karet, ale také rychlý start karet Mastercard v ApplePay. Celkový objem bezhotovostních plateb bude i nadále růst i s tím, jak se rozšiřují možnosti přijímání karet,« uvedl generální ředitel Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. I malé obchody a někteří řemeslníci si podle něj uvědomují, že akceptace karet je otázkou komfortu pro zákazníka.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.