Ilustrační FOTO - Pixabay

Zájem o zlato přiživují obavy z krize

Loni se ve světě prodalo 4345 tun zlata. Světová poptávka po zlatě stoupla v porovnání s předchozím rokem o 4,4 procenta.

Údaje zveřejnila Světová rada pro zlato. Za rostoucí poptávkou stojí podle expertů hlavně nákupy centrálních bank a vysoká poptávka drobných investorů. Ti loni nakoupili 1090 tun zlata ve formě mincí a cihel.

Nákupy zlatých mincí zaznamenaly meziroční nárůst o 26 % na 236 tun, což je nejvyšší celosvětově prodaný objem za posledních pět let. Zájem o zlaté cihly byl loni stejný jako v roce 2017. Roční objem prodaných zlatých cihel činil 781,6 tuny. Příznivou zprávou pro investory kupující zlato v zemích, kde se neplatí americkým dolarem, je oslabující dolar.

Drobní investoři v obavách z příchodu světové ekonomické krize nakupují zlaté cihly a mince. Zájem o tyto dvě komodity celosvětově výrazně rostl v druhé polovině minulého roku. Loňská poptávka na Středním východě dokonce vzrostla meziročně na dvojnásobek, a to převážně zásluhou Íránu.

Současná mezinárodní politická situace a ekonomické předpovědi tak vrací investory k osvědčeným komoditám, drahým kovům a především zlatu. Cena zlata od října 2018 výrazně roste, překonala již hranici 1300 USD za trojskou unci. Výraznou motivací investorů ukládajících finance do zlata je historická zkušenost, že cena zlata v období krize roste. »Při zvažování investic je nutné zkoumat vývoj světového hospodářství. Momentálně se investoři zaměřují na zlato a další drahé kovy. Jejich zařazení do investičního portfolia funguje jako pojistka pro případnou nadcházející tržní korekci,« uvedl člen představenstva Expobank CZ Jiří Schwarz.

Poptávka po zlatě v České republice loni vzrostla meziročně zhruba o čtyři procenta, informoval předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Brůna.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.