FOTO - Pixabay

CHKO Beskydy varuje turisty, aby se nepřibližovali k medvědovi

Pracovníci Chráněné krajinné oblasti Beskydy varují turisty před snahou přiblížit se k medvědovi. Reagují tak na několikaminutové video, které v těchto dnech nedaleko obce Staré Hamry natočil myslivec. K medvědovi, který zápasil s kancem, se přiblížil na vzdálenost deseti až 20 metrů a to už bylo podle pracovníků parku nebezpečné. ČTK to řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou Správa CHKO Beskydy patří.

V Beskydech se podle pozorování pohybují minimálně dva medvědi. Jednoho z nich před časem natočil myslivec u Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku. Video, na němž medvěd uloví kance, je dlouhé několik minut. Podle CHKO ale muž riskoval a porušil bezpečnou vzdálenost, která je v takových případech odhadována minimálně na 50 metrů.

Pokud se člověk přiblíží, zvíře chce uniknout. Dostává se do stresu, cítí se ohroženo a může i zaútočit. »Autor zveřejněného videa záběry natočil z pouhých deseti až 20 metrů. Únikovou vzdálenost zvířete nerespektoval, k medvědovi se záměrně přibližoval a vystavoval jej tak stresu. Ten se na videu projevuje například tím, že se medvěd snaží odtáhnout loveného divočáka pryč z dohledu kameramana,« řekla Šůlová.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR podle ní vyzývá všechny návštěvníky Beskyd, aby se podobného jednání vyvarovali. Při spatření medvěda by se raději měli klidným krokem vzdálit. »Medvěd je šelma, která má velkou sílu. Pokud se kvůli nezodpovědnému chování dostane do stresu, může mít snahu se bránit,« řekl Václav Tomášek ze Správy CHKO Beskydy.

I podle něj kameraman vystavil zbytečně velkému riziku nejen sebe, ale i medvěda. Pokud by totiž zvíře člověka napadlo, zcela jistě by se objevily požadavky na jeho odlov. »Pokud chceme mít v našich lesích divoká zvířata, jako jsou medvědi, rysové, ale třeba také tetřevi, respektujme jejich přirozený prostor a způsob života,« dodal Tomášek.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2019-03-05 17:31
A ví medvěd, že se nemá přibližovat k lidem?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.