Elektřina a její cena

Elektrická energie je nesporně krví průmyslu i společnosti. Pokud se podaří v některé zemi zajistit levnější energii, potom získá proti ostatním státům komparativní výhodu. To je hlavní důvod, proč se Norsko z chudého státu změnilo za léta od počátku 20. století v jednu z nejbohatších zemí světa. Prudké toky ve fjordech i dnes umožňují instalaci mnoha vodních elektráren a tedy dávají dostatek elektrického proudu pro rychlý rozvoj elektromobility.

Pokud se náš stát rozhodl stanovovat cenu elektřiny na burze na základě obchodovaní s několika procenty instalovaného výkonu a navíc chce na základě ne zcela technicky zvládnuté změny energetické základny v Německu podporovat rychlý nárůst ceny elektřiny, pak něco není v pořádku. Postupný odchod od uhlí v České republice je nutností, v Německu si jej politici předepsali, přičemž dnes zvýšenou spotřebu uhlí kryjí dovozem a zvýšené emise oxidu uhlíku jim nevadí. Hlavně když zabrání nebezpečí zničení jaderných bloku uprostřed Německa vlnou tsunami po zemětřesení. Kvůli téhle nesmyslné úvaze se má v České republice výrazně zvyšovat cena elektřiny.

Mám jiné řešení - zkusme raději odpojit cenu energie v tuzemsku od těchto nesmyslů, podobně jako Poláci, a připravme urychleně dostavbu Temelína a Dukovan. Zabraňme dalším tunelům, jako jsou velké zisky solárních baronů a zkusme využít potenciál vodních toků a podpořme rozvoj výroby teplé vody vakuovými kolektory a instalací malých fotovoltaik na střechách rodinných domů.

Připravme program výroby a využití vodíku a podpořme vývoj, výrobu a prodej vozidel s vodíkovými články. Nenechme si vnutit, že rychlý nárůst ceny elektřiny je něco jako přírodní zákon. Vyzývám vládu k aktivitě.

Jaromír KOHLÍČEK, europoslanec a kandidát do Evropského parlamentu (KSČM – Česká levice společně!)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 47 hlasů.

Jaromír KOHLÍČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


havlikjo
2019-03-04 19:10
Dobrý článek. Jasné návrhy řešení. To je vhodný kandidát do
Evropského parlamentu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.