Hamáček zvolen, kvóty padly

Dle očekávání byl předsedou ČSSD znovu zvolen Jan Hamáček. V tajné volbě na sjezdu v Hradci Králové získal 433 hlasů, proti bylo 57 delegátů, 11 lístků bylo neplatných. Sjezd také změnil stanovy, zrušil například kvóty pro ženy.

"Hamáček stanovil směr, který koriguje možné pohyby k ultraliberalismu, které tu někteří představují,“ zhodnotil silný mandát staronového šéfa sociální demokracie místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip.

»Sjezd ČSSD zvolil po mnoha vzletných slovech svého předsedu. K jakým změnám v celkovém směřování oranžové strany dojde, ukáže čas. Lidé čekají na zlepšení životních podmínek. Obraz strany nevytváří pouze předseda, ale celý tým. Přeji předsedovi Hamáčkovi pracovité a fundované spolupracovníky, kteří budou prosazovat zájmy občanů i České republiky doma i v zahraničí,« komentovala Hamáčkovo znovuzvolení poslankyně KSČM Miloslava Vostrá.

ČSSD nebude mít kvóty pro zastoupení žen na kandidátních listinách do některých voleb a v nejužším stranickém vedení nebude muset být aspoň jedna žena. Podle nových stanov, jejichž návrh schválili delegáti sjezdu, také zanikne ústřední výkonný výbor, což je nyní nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy. Nové stanovy jsou výrazně kratší než dříve. Předkladatelé si od nich slibují větší akceschopnost stranických orgánů.

Podle prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka má ČSSD díky koaliční spolupráci šanci být součástí úspěšné vlády. Odmítl přitom Hamáčkův výrok ze sjezdu, kdy předseda ČSSD pohrozil odchodem své strany z vlády, pokud by se ANO sbližovalo s pravicí. »Nevím, o jakém sbližováni mluví. My nejsme ani levicové, ani pravicové hnutí. Realizujeme program pro všechny lidi,« uvedl Faltýnek. Hamáčkovi podle něj měl výrok pomoci ke znovuzvolení předsedou strany.

ODS nešeřila s kritikou. Znovuzvolení vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka předsedou sociální demokracie podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy znamená, že ČSSD bude nadále v područí prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Bude také pokračovat soutěž mezi ANO a ČSSD v populistických nápadech, uvedl v tiskové zprávě lídr občanských demokratů Fiala.

Změny nenastanou ani na pozici místopředsedy strany. Dosavadní místopředseda ČSSD Roman Onderka pravděpodobně obhájí svou pozivi, protože ministr kultury Antonín Staněk oznámil, že nebude kandidovat na řadového místopředsedu.

(ste, hel)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 15 hlasů.

(ste, hel)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-03-01 19:07
Já si dovolím tipnout: Zítra bude na tomto sjezdu zvolen do další, a
to "zabezpečovací" funkce mimo jiné
"nejpovedenější" ministr zahraničních věcí v naší
historii. Bude to výsledek trvalého vyzývání, aby tento člověk (já
mu pro jistotu říkám "MALÝPETR"). Kdopak to opakovaně trvá
na jeho odvolání? A dosáhne tím pravého opaku? Abych to trochu
odlehčil, tak bych "kolemjdoucím" ve stručnosti řekl, kdo to
byl Jan Malypetr. Dotáhl to až na předsedu vlády. Méně se o něm ví,
že jako reakci na v roce 1943 podepsanou smlouvu mezi Moskvou a Prahou
založil v roce 1944 (ano, v roce 1944) "Ligu proti bolševismu".
Nepochybně to byl větší prognostik než Miloš. Z.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.