Pietní akt u hrobu lidických mužů 10. června 2017. Za květinovými dary sedící lidické ženy a děti. FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

Na ČSBS se soustředí tlak a kritika

Senát Parlamentu ČR ve středu doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích Českého svazu bojovníků za svobodu. Svaz podle usnesení horní komory opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Místopředseda ÚV ČSBS Emil Kulfánek označil krok Senátu za ostudný. Nevěří tomu, že se žádný senátor nebude piet účastnit.

Doporučení k omezení účasti členů horní komory na pietních akcích pořádaných nebo spolupořádaných svazem horní komora zdůvodňuje »současným směřováním spolku, vystupováním a projevy jeho hlavních představitelů, odklonem od jeho původních hodnot, jeho zpolitizováním a inklinací k hodnotám předlistopadového režimu«. V případě akcí oblastních organizací svazu nabádá horní komora senátory, aby na nich svou osobní účast zvážili. Na akce pořádané ústředím svazu by členové Senátu neměli chodit vůbec a měli by volit jinou formu uctění památky. Pro návrh hlasovalo 53 přítomných členů horní komory, proti byli dva. Dalších 14 senátorů se hlasování zdrželo.

Návrh usnesení předložil první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09) a diskusi k tomuto bodu uvedl připomínkou výroku pozdějšího prezidenta Klementa Gottwalda ze sněmovního projevu v roce 1929 tak, že »před 71 lety Klement Gottwald přijel a říkal, že se do Moskvy jeli učit, jak zakroutit vládě krkem, a dneska komunisté drží vládu pod krkem. A Český svaz bojovníků za svobodu adoruje hodnoty, proti kterým se tady chceme nějakým způsobem vymezit«. Podle Růžičky, někdejšího dlouholetého ředitele Gymnázia Jana Keplera v Praze, »směřování a aktivity svazu pod současným vedením můžeme považovat vzhledem k původnímu smyslu spolku za amorální a naprosto nepřijatelný« (stenozáznam Senátu).

Svaz v poslední době čelil kritice například kvůli tomu, že ocenil poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, jenž finančně pomáhá při udržování pietních míst vojáků světových válek a odbojářů. Svaz takové výtky odmítá, protože vyznamenal svým svazovým vyznamenání desítky, možná stovky osobností z různých částí politického spektra, vždy za účinnou pomoc při udržování historické paměti, jak potvrdil našemu listu Kulfánek.

Část samospráv uvedla, že nechce svazu dále přispívat. Týká se to například Hradce Králové, Jihlavy, Královéhradeckého kraje. Plzeň dotaci svazu výrazně snížila, Praha odmítla zapůjčit sál Staroměstské radnice pro akci k 80. výročí zahájení okupace okleštěného Československa nacistickým Německem. Naopak Liberecký kraj chce ČSBS podpořit. Rada kraje schválila 10 tisíc korun pro regionální pobočku, stejnou částkou chce vedení kraje podpořit také Konfederaci politických vězňů. Nejsou to dotace na fungování centrálních institucí, ale v obou případech jde o peníze pro krajskou organizaci, na chod kanceláře, telefony apod., jak potvrdil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V Lidicích promluví starostka

Předseda ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nebude moci promluvit na pietě k 77. výročí vyhlazení Lidic v sobotu 15. června. Neumožní mu to přípravný výbor akce. Místo Vodičky vystoupí na pietě pravděpodobně starostka Lidic a členka Oblastní organizace ČSBS Lidice Veronika Kellerová. Kulfánek považuje Kellerovou za výbornou členku a váženou osobu, která Vodičku zastoupí. »Já si toho považuji, že budu mluvit na hrobě svého pradědečka a strýčka. Dál se k tomu nechci vyjadřovat,« řekla ČTK Kellerová.

Podle sdělení Filipa Petličky z Památníku Lidice bude letošní ležácký pietní akt plánovaný na 23. června zcela bez projevu zástupců ČSBS. Spoluorganizátoři obou akcí vydali prohlášení zaslané i naší redakci. V něm své rozhodnutí odůvodnili »dlouhodobě nevhodným vystupováním pana Vodičky« a »jeho celkovou kontroverzí«, které podle nich neodpovídají důstojnosti a vážnosti pietních aktů v Lidicích a Ležákách.

Ministerstvo prověří

Hospodaření Českého svazu bojovníků za svobodu prověří ministerstvo financí. Kontrolu má v plánu v prvním pololetí, až svaz předloží vyúčtování loňské dotace. Na to má termín do konce března. Informaci serveru biztweet.cz potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Zdeněk Vojtěch. Server připomněl, že loni resort prošetření účelovosti nakládání s dotací odmítl.

V tomto týdnu v úterý zasedal ústřední výbor svazu. Podle serveru Deník N byla na programu jednání kritika vedení a pokus o jeho sesazení, který vzešel právě z lidické organizace. Delegáti nakonec Vodičku v hlasování podpořili. Kulfánek ČTK řekl, že v každé organizaci bývá kritika. Spory označil za vnitřní záležitost vedení.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 18 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2019-03-03 12:03
Stanovisko Senátu lze chápat , a to zejména ve smyslu kontroverznosti
dosud úřadujícího předsedy ČSBS plk.Ing.Jaroslava Vodičky. Po svém
ostudném projevu při tryzně v Terezíně v roce 2016, který si
vyžádal oprávněnou kritiku Pražské židovské obce a Federace
židovských obcí České republiky, měl okamžitě rezignovat. Pro ČSBS
je tak doslova "koulí na noze" již třetí rok. Jeho minulost
(agent VB pro odhalování hospodářské kriminality) mu rozhodně
nepřidala, tak jako jeho opakovaný vstup do KSČ v době nejtvrdší
normalizace. Jeho profil doplňují i osobní finanční problémy, zánik
jím založených firem, insolvence a exekuce na jeho majetek.Jeho dluh u
Všeobecné zdravotní pojišťovny blížící se půl milionu korun, snad
není třeba komentovat, tak jako "metál" pro poslance Zdeňka
Ondráčka KSČM. Organizaci, která ocení českého ústavního
činitele, který společně s kolegou Mackovíkem veřejně vystupuje v
oficiální TV Ruska a obhajuje okupaci Krymu, bych nedal na činnost ani
korunu!
svaty_vaclav
2019-03-02 16:40
Žeby plíživá fašizace v ČR, zakazováním protifašistických
spolků? Pod vedením Senátu?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.