FOTO - Pixabay

Češi čekají tvrdé dopady brexitu

Dopady blížícího se brexitu nebudou pro samotnou Británii, Evropskou unii ani pro ČR pozitivní, myslí si většina české veřejnosti. Vinu za to, že se Londýn a Brusel zatím nedohodly na podmínkách odchodu, čeští občané nejčastěji připisují oběma stranám.

Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu CVVM. Češi si podle něj myslí, že na brexit nejvíce doplatí Evropská unie jako celek, nepříznivé dopady očekává 46 procent dotázaných. Negativní důsledky pro Británii očekává víc než třetina lidí. Dopady na ČR označili čeští občané nejčastěji výrazem »tak napůl«, konkrétně 34 procent oslovených, dalších 31 procent čeká nepříznivý vývoj.

Negativní dopad odchodu Británie z EU, ať už pro Británii, Unii nebo ČR, očekávají častěji respondenti s vysokoškolským vzděláním a lidé, kteří se na škále politické orientace řadí k pravici, konstatovali analytici CVVM.

Necelé dvě pětiny (37 procent) české veřejnosti se domnívají, že vinu na tom, že zatím neexistuje dohoda na podmínkách odchodu, nesou obě strany. Téměř čtvrtina respondentů (24 procent) vinu přisuzuje spíše britským politikům a 18 procent naopak spíše představitelům EU. Víc než polovina oslovených uvedla, že jak Unie, tak Británie by měly částečně ustoupit ze svých požadavků, aby dosáhly kompromisu.

Víc než čtvrtina (28 procent) dotázaných si myslí, že by v ČR mělo být také vyhlášeno referendum o odchodu z Evropské unie. Pro setrvání by hlasovalo 51 procent Čechů. Jen 20 procent si je ale jistých, že by určitě hlasovali pro odchod.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2019-03-03 11:09
Žádné strachy. Za prachy nechají vystudovat každého. A vyhánět
levné slouhy také nebudou. Tak blbí zase nejsou.
reich.mir.fan
2019-03-02 17:58
To je samozřejmé že největší obavy maji lidě s vysokoškolským
vzděláním,protože ti jsou vesměs dobře situovaní a nechávají
studovat ve VB své děti za vysoké školné plus další výdavky za
ubytování a stravu.Tomu bude konec.Briti je poženou sviňským krokem
domů společně s operkami a ostatními čechy kteří tam pracují.Nebou
brát na nikoho ohledy aby dostudoval atd.Spolu s němi vyženou
poláky,slováky maďary a další.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.