Prodeje zbraní se v USA snižují

Americká zbrojařská lobby prožívá nelehké časy. Prodej zbraní obyvatelstvu se snižuje, některé menší zbrojařské firmy zkrachovaly, potíže už mají i »lídři« oboru.

Nikdo neví proč. Tak dobrou pozici jako za prezidenta Donalda Trumpa zbrojaři už neměli třicet let. Současný prezident je totiž po zvolení přímo podpořil, když loni pronesl projev na sjezdu americké Národní střelecké asociace. Posledním prezidentem, který mluvil před členy asociace, byl do té doby Ronald Reagan. Trump vlastně splácel podporu, kterou mu asociace projevovala v předvolební kampani. Strašila Američany, že pokud bude zvolena Hillary Clintonová, Američanům zakáže zbraně a budou »bez ochrany«. Asociace, která bývá někdy nazývána »obchodníci se smrtí«, utratila za tuto reklamu 36 milionů dolarů.

Trump v otázce prodeje zbraní změnil názor. Ještě v roce 2000 požadoval zákaz prodeje útočných zbraní, ovšem nyní se plně staví za ulehčení prodeje a to i internetového, kde neexistuje kontrola, kdo vlastně zboží kupuje.

Zájem padá

I přes podporu prezidenta zájem o koupi zbraní padá. FBI, která prověřuje osoby, jež chtějí koupit zbraň, se v roce 2016 zabývala 27,5 miliony žádostí, v roce 2017 25,2 miliony a loni 23,6 miliony žádostí. Tak nízký zájem projevovali kupci naposledy v roce 1998.

Potíže hlásí i vedoucí firmy oboru. Ruger&Company oznámila, že prodeje se po zvolení Trumpa snížily o 22 % na 132 miliony dolarů. Také American Outdoor Brands Company, která prodává značku Smith&Wesson, zaznamenala pokles prodejů o 30 %, prodavač nábojů Vista Outdoor pak dokonce o 41 %.

Nepříznivý trend se stále prohlubuje, má asi první velkou oběť. Firma Remington oznámila, že uvažuje o bankrotu.

Dohady o příčině

Statistiky ukazují, že prodejcům se nejlépe dařilo v době prezidentství Baracka Obamy. Zájem kupců podněcovaly zprávy o možném zákazu prodeje zbraní, které pravidelně probleskovaly na veřejnost. Naopak, když byl prezidentem republikán, zájem klesal. Majitel jedné z menších společností Carl Sorken se vyjádřil, že »prezident Obama byl nejlepším prodejcem zbraní, jakého kdy viděl svět«.

Národní střelecká asociace nynější krizi zbrojařského oboru také vysvětluje tím, že lidé se »předzásobili« a nyní nepociťují potřebu koupit si zbraň. Krize prý brzy skončí.

Ale stále více manažerů se domnívá, že se projevují následky hromadných vražd, které každoročně pobouří americké veřejné mínění. Prodejci zbraní se po incidentu na Floridě, kde 19letý Nicolas Cruz zabil ve své bývalé škole 17 lidí, dostali do rizika, že nedostanou bankovní úvěry.  Bank of America a Merril Lynch právě po tomto krvavém incidentu oznámily, že nebudou spolupracovat s prodejci zbraní. Po jistém váhání se připojila i bankovní společnost Citigroup.

I místní politici vyzývají k »odpovědnému prodeji«. Nejznámější z nich, starosta Chicaga Rahm Emanuel přímo vyzval banky, aby nespolupracovaly s obchodníky, kteří prodávají zbraně lidem mladším 21 let. Republikáni sice tvrdí, že banky porušují americkou ústavu, ty si z toho ale nic nedělají. Cítí změnu ve veřejném mínění, která probíhá pomalu, ale nepřetržitě. Počátkem loňského roku vznikla v Kalifornii asociace investorů, která sdružuje například kalifornské penzijní fondy hasičů, policistů a učitelů. Dohromady reprezentují investice ve výši přes čtyři miliardy dolarů. Požadují, aby se historie prodávaných zbraní dala lehce dohledat, aby prodejci chodili povinně na školení a podávaly úřadům hlášení o všech zájemcích o koupi, kteří se jim nezdají způsobilí vlastnit zbraň. Silná kalifornská skupina navazuje kontakty s jinými investory s cílem prosadit své požadavky do zákonů. Avšak nejen s investory, v USA vznikají stále nové skupiny aktivistů, které aktivně prosazují například povinnost majitele zbraně podstupovat pravidelně psychologické vyšetření a kalifornští investoři je také podporují.

V posledním únorovém týdnu schválila Sněmovna reprezentantů s převahou demokratů nařízení, jímž se zpřísňují podmínky při nákupu střelných zbraní. Měly by se týkat i prodejů na internetu a na přehlídkách či zbraňových veletrzích. Zákon asi neprojde, odmítne ho Senát, kde mají republikáni většinu a pokud ne, vetuje jej prezident. I tak jde o nejambicióznější pokus kontrolovat prodej zbraní za posledních 20 let. I na nejvyšší americké zákonodárné úrovni se tedy projevují stále silnější nálady veřejnosti, které jdou přímo proti zájmům »obchodníků se smrtí«.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 6 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.