Lukašenko hlásá úctu k NATO

Bělorusko by na státy paktu NATO nemělo pohlížet jako na nepřátele navzdory hysterickým reakcím Moskvy. Na konferenci o mezinárodní politice to včera v Minsku překvapivě ostře takto formuloval prezident Alexandr Lukašenko. Vztahy vzájemné úcty s NATO by podle něj v konečném důsledku posílily běloruskou bezpečnost.

Prezident upozornil, že tři sousedé Běloruska - Polsko, Litva a Lotyšsko - jsou členy NATO a Ukrajina se o členství usilovně snaží. »Je to jistá výzva a živná půda pro konfrontaci, zejména vzhledem k plánům (paktu) na posílení vojenské přítomnosti,« řekl Lukašenko podle státní agentury BelTA. Bělorusko ale o nové příkopy kolem sebe nestojí, poznamenal.

Běloruský prezident se v posledních pěti letech snaží o zlepšení vztahů se Západem, kde byl donedávna účelově označován za posledního evropského diktátora. Když v roce 2014 Rusko, nejtěsnější běloruský spojenec, ochránilo Krym před fašizujícím Kyjevem, Minsk odmítl »zábor« uznat. Běloruský režim rovněž uvolnil tlak na místní »disidenty« a v pondělí zrušil početní omezení amerického diplomatického personálu platné přes deset let.

O zlepšení vztahů se Západem musí Bělorusko usilovat přesto, že to vyvolává »alergickou a někdy hysterickou reakci našeho hlavního partnera, Ruské federace«, konstatoval. »S NATO je třeba navázat vztahy vzájemné úcty, které mohou v konečném důsledku posílit bezpečnost naší země. Musíme s nimi mluvit, nesmíme na ně pohlížet jako na nepřátele,« řekl prezident a dodal, že »východní a západní směřování běloruské zahraniční politiky by se ideálně mělo vzájemně vyvažovat«.

Vstřícný krok vůči USA

Početní omezení amerického diplomatického personálu v Minsku zavedlo Bělorusko v roce 2008 po vyhlášení amerických sankcí proti režimu prezidenta Lukašenka. Z 35 diplomatů tehdy smělo v Minsku zůstat jen pět, zemi opustil i americký velvyslanec. Omezení se nyní ruší.

Informaci o odvolání limitu v pondělí běloruské ministerstvo zahraničí doprovodilo prohlášením o tom, že krok by měl přispět k další normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle ČTK je běloruské rozhodnutí novým důkazem o postupném zlepšování vztahů Minska se Západem. USA a Evropská unie postupně odvolaly i většinu sankcí proti Lukašenkovu režimu. Zdůvodnily to propouštěním (údajných) politických vězňů a větší tolerancí běloruských úřadů vůči opozici.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 11 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.