Provokace USA a Izraele

V Izraeli v pondělí začalo měsíční společné cvičení izraelské a americké armády, při němž bude v jižním Izraeli poprvé umístěn americký »obranný« systém THAAD. Premiér Benjamin Netanjahu to označil za důkaz pevnosti vojenských svazků obou zemí.

Mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus řekl, že protiletadlový raketový systém THAAD dorazil do Izraele právě v pondělí. THAAD je oficiálně používán jako obrana proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. »Americký systém THAAD je řazen k nejmodernějším systémům na světě a při propojení s našimi systémy jsme tak silnější při řešení vzdálených i blízkých hrozeb vycházejících z Blízkého východu,« komentoval to Netanjahu.

Jak upozornila agentura Reuters, americký systém přichází do Izraele v době zvyšujícího se napětí mezi Izraelem a Íránem, jehož vojáci působí v Sýrii. Izraelské letectvo v minulosti několikrát zaútočilo na cíle spojované s Íránem v Sýrii a íránský ministr zahraničí proto nevyloučil možnost vojenského konfliktu obou zemí. Zbraněmi proti Íránu ale Izrael haraší systematicky a dlouhodobě!

»THAAD je nejpokročilejší integrovaný protiletadlový raketový obranný systém na světě a toto cvičení určené k umístění systému je důkazem, že americká armáda je schopna rychle a nepředvídatelně zareagovat na jakoukoli hrozbu, kdekoli a kdykoli,« stojí v propagandistickém prohlášení, které k umístění THAAD v Izraeli vydalo velitelství amerických sil v Evropě.

Conricus řekl, že systém THAAD je nyní na letecké základně v Negevské poušti a odtud bude přesunut na přesně neurčené místo v jižním Izraeli. »Výhodou z izraelského pohledu je, že máme příležitost zapojit jej do našich systémů a simulovat různé situace,« dodal mluvčí.

Baterie THAAD mají podle ČTK Arabské emiráty (SAE) a také Jižní Korea. Vloni si je objednala v USA Saúdská Arábie – nejbližší spojenec Washingtonu v oblasti.

Chášukdží spálen v peci

Právě ta ale je největším problémem na Blízkém východě. Tělo saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který byl zavražděn vloni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, bylo zřejmě spáleno ve velké peci na dvoře rezidence generálního konzula Saúdské Arábie nedaleko místa vraždy. Tvrdí to dokumentární film katarské televize Al-Džazíra, odvysílaný v neděli.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.4, celkem 20 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.