Premiér Li Kche-čchiang. FOTO – cs.wikipedia.org

Čína má ambiciózní plán podpory ekonomiky

Čína si na letošní rok naplánovala tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) na šest až 6,5 procenta. Na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu to řekl čínský premiér Li Kche-čchiang. Loni ekonomika vzrostla o 6,6 %, zatímco původním cílem vlády bylo 6,5 %. Čína podle premiéra plánuje snížit daně a poplatky, zvýšit investice do infrastruktury a podpořit poskytování úvěrů pro malé firmy.

Nižší daně a vyšší vládní výdaje způsobí nárůst rozpočtového schodku na 2,8 % HDP z loňských 2,6 %.

K loňskému slabému růstu mimo obchodního napětí s USA přispěl také boj Pekingu proti finančním rizikům, který zvýšil náklady na úvěry pro firmy a přibrzdil investice. Dlouhodobá kampaň za omezení znečištění ovzduší a rušení podniků s nízkou hodnotou snižují i rozsáhlý čínský zpracovatelský sektor, upozornila agentura Reuters.

Čína ve snaze podpořit zejména výrobu, dopravu a stavebnictví sáhne podle zveřejněných plánů k úlevám na daních a poplatcích pro firmy v objemu téměř dvou bilionů jüanů (6,7 bil. Kč). Letošní snížení daní je výraznější než to loňské, kdy činilo 1,3 bil. jüanů. Premiér slíbil, že Čína bude pečlivě sledovat vývoj zaměstnanosti ve vývozních společnostech silně napojených na americký trh a sníží daň z přidané hodnoty (DPH) pro zpracovatelský sektor na 13 z nynějších 16 %. V dopravě a stavebnictví má být DPH snížena na devět procent z deseti.

Předseda vlády také zveřejnil záměr vytvořit letos přes 11 milionů pracovních míst ve městech a udržet míru nezaměstnanosti ve městech kolem 4,5 %. Současně vláda sníží poplatky do fondu sociálního zabezpečení placené firmami.

Inflační cíl vláda letos zvýšila zhruba na tři procenta, přestože tempo růstu spotřebitelských cen nedávno zpomalilo na méně než dvě procenta. Vyšší inflační cíl dává Pekingu více prostoru pro podporu spotřeby.

Čínská centrální banka loni pětkrát snížila požadavek na povinné minimální rezervy, které u ní musejí mít komerční banky. Chce tak podpořit poskytování půjček pro malé a soukromé společnosti, což je důležité pro ekonomický růst a zaměstnanost. Premiér nyní prohlásil, že měnová politika nebude příliš přísná ani příliš uvolněná. Kvůli podpoře soukromých a menších firem chce Peking posílit cílené snížení požadavku rezerv pro menší a středně velké banky, cílem je zvýšit půjčky pro malé firmy poskytované velkými bankami o více než 30 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.