Počasí loni stlačilo i produkci medu

Medu se loni v tuzemsku podle údajů Českého statistického úřadu vyprodukovalo nejméně za poslední čtyři roky. Meziročně klesla produkce o čtyři procenta na 8992 tuny, když pod 9000 tun klesla naposledy v roce 2014.

Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové loňský rok nebyl špatný, na produkci se ale podepsalo sucho. Na začátku loňského roku bylo nevýhodné, že nastoupilo jaro a potom se znovu ochladilo, řekla Machová. »Nám se pohybuje výnos medu kolem osmi až deseti tisíc tun ročně, my jsme se umístili v tomto rozpětí, takže úplně špatný rok to nebyl,« uvedla předsedkyně. Navíc podle ní byl akátový nebo lipový med. »To dlouhé roky nebylo, já bych loňský rok nezatracovala,« dodala.

Podle jednatele největšího zpracovatele medu firmy Medokomerc Milana Špačka se loni v ČR nejvíc vyráběl řepkový a květový med. »Bylo to dáno překotným nástupem jara, kdy vše vykvetlo v podstatě najednou. Například medu tmavého, medovicového, bylo loni doslova mizivé množství,« dodal.

Spotřeba medu v ČR se podle posledních dat ČSÚ předloni meziročně zvýšila o 6,7 procenta na jeden kilogram.

Cena medu se na obchodních pultech loni dostala pod 200 korun za kilogram pouze v září. Nejvyšší byla v lednu, kdy za něj lidé, kteří ho kupují v obchodech, platili 211 Kč.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Haló noviny/Ivan CINKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.