Delegáti se na Taksimském náměstí v Istanbulu zúčastnili vzpomínkového shromáždění, při němž uctili památku zabitých dělníků.

Sjezd dopraváků jednal v Istanbulu

Úspěšný sjezd Mezinárodního odborového svazu dopravy (TUITCF), člena Světové odborové federace (WFTU), proběhl v Istanbulu v prvních dvou dnech března.

Za hojné účasti více než tří stovek odborářů z oboru dopravy, rybářství a spojů z mnoha zemí ze čtyř světadílů proběhl 1. a 2. března sjezd odborových svazů dopravy, spojů a rybářství, pořádaný tureckým odborovým svazem dopravy NAKLIYAT-Is. ČR zde zastupovali Martin Machač, šéf odborové organizace řidičů autobusů v České Lípě, a Vladimír Sedláček, koordinátor mezinárodních vztahů OS ČMS, jako tlumočník. Světovou odborovou organizaci zastupoval soudruh George Mavrikos, generální tajemník. Ve svém projevu vysvětlil význam spolupráce a třídních bojů všech pracovníků uvedených sektorů, kteří čelí podobným problémům, a nezbytnost internacionální solidarity.

Svazy sdružené v TUI, které se z různých důvodů nemohly zúčastnit, poslaly pozdravné dopisy, jež byly po zahájení sjezdu přečteny účastníkům. Sjezd projednal a schválil plán činnosti na příští období, úpravy stanov a úkoly a strategii dalších zápasů za zlepšení pracovních a sociálních podmínek pracovníků uvedených oborů. Závěrem zvolil nové vedení TUI.

Po skončení sjezdu se delegáti zúčastnili (za mohutné asistence místní policie) vzpomínkového shromáždění k uctění památky dělníků, zabitých během prvomájového shromáždění 1977 na Taksimském náměstí v Istanbulu. Po skončení pietního aktu navštívili zaměstnance firmy Real Market, součásti nadnárodního monopolu Makro-Metro, a vyjádřili tak na místě podporu a solidaritu zaměstnancům místní provozovny, kteří už 18 měsíců bojují formou protestních demonstrací a stávek za vyšší platy a lepší pracovní podmínky.

Machač v projevu, na který měl vyměřeno jako každý účastník pět minut, mimo jiné uvedl:

Nejprve chci poděkovat za možnost získat nové poznatky a zkušenosti z odborářství v cizině. V mé zemi, České republice, je třídní boj proti kapitalismu stále spíše živelný, s nepříliš dobře organizovanou dělnickou třídou, kde její třídní předvoj, odborové svazy, je velice roztříštěný a postrádá vzájemnou podporu, solidaritu a spolupráci.

V současnosti ale naše odborové hnutí, konkrétně Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, jehož součástí je i moje odborová organizace, získává na síle.

Jsme odborová organizace řidičů autobusů v České Lípě, malém městě v severních Čechách. Odborově organizovaných je u nás přes 60 % mých kolegů. Na letošní rok byla uzavřena kolektivní smlouva, poté, co jsme vyhlásili stávkovou pohotovost. Toto pouhé vyhlášení stávkové pohotovosti stačilo k tomu, aby vedení firmy BusLine splnilo naše požadavky. To posílilo kolektivní uvědomění u všech našich řidičů a mechaniků. Zde děkuji Evropskému oblastnímu středisku WFTU (EUROF) za projevenou solidaritu.

S radostí zde vidím, že jinde ve světě má třídní odborové hnutí skutečně velkou sílu, na rozdíl od České republiky.

Z pohledu českých odborářů můžete být na tuto sílu hrdí. Nastal čas probudit bývalou sílu československých socialistických odborů a uvést ji znovu do pohybu - to je přímo naše morální povinnost.

Věřím, že i s vaším Mezinárodním odborovým svazem (dopravy, rybářství a spojů; TUITFC) budeme rozvíjet solidaritu a spolupráci.

Martin MACHAČ, Vladimír SEDLÁČEK

FOTO – (za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

Martin MACHAČ, Vladimír SEDLÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.