Papeže Pius XII. FOTO - wikimedia commons

Archivy o Piu XII. budou přístupny

Vatikán zpřístupnil archivy z doby úřadování papeže Pia XII., který bývá někdy kritizován za to, že nedokázal dost důrazně vystoupit proti nacistickému vyhlazování Židů.

Papež František v pondělí oznámil, že archivy zpřístupní 2. března 2020, informovala agentura Reuters s tím, že zprávu přivítal americký židovský výbor, podle něhož otevření pomůže objektivně zhodnotit činnost církve za holocaustu. Druhý březen příštího roku zvolil papež jako den otevření archivu záměrně: připadne na něj totiž 144. výročí narození Pia XII. a 81. výročí jeho zvolení papežem.

Po otevření archivů z doby pontifikátu papeže Pia XII. (1939-1958) volaly dlouhá léta právě zejména židovské organizace s tím, že je potřeba, aby se role katolických hodnostářů během války vyjasnila. Podle mnohých z nich papež Pius XII. během války jako morální autorita zklamal, protože před holocaustem zavíral oči. Otevřeně ho za to kritizoval například židovský nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel. Vatikán kritiku papeže Pia XII. odmítá s tím, že papež se v zákulisí snažil vyvíjet diplomatickou aktivitu za záchranu lidských životů.

Papež František své rozhodnutí vysvětlil mimo jiné tím, že církev se historie nebojí. Uvedl také, že doufá, že tím přispěje k objektivnímu historickému posouzení »skvělých momentů tohoto papeže, i okamžiků velkých těžkostí i těžkých rozhodování«.

Rychlejší otevření

Vatikán obvykle otevírá archivy až 70 let po konci pontifikátu daného papeže, připomněla agentura AP. V tomto případě ale na něj byl činěn velký společenský nátlak, aby je otevřel dříve, zejména kvůli tomu, že někteří přeživší holocaustu jsou stále naživu.

Podle ředitele Centra Simona Wiesenthala Efraima Zuroffa je důležité najít odpověď na dvě otázky: »První je, jaké informace Vatikán ve vztahu ke zločinům holokaustu měl, a druhou, kdy se tyto informace dostaly k Piovi XII.« Sám Zuroff je přesvědčený, že papež měl poměrně přesné informace o osudu Židů v zemích pod nacistickou vládou, a to v relativně raném stádiu holocaustu.

Po otevření archivů z doby války volal mimo jiné americký židovský výbor (AJC), který papežovo rozhodnutí také přivítal. »Je obzvlášť důležité, aby experti z předních institucí připomínajících holocaust z Izraele a USA objektivně a co možná nejlépe zhodnotili historické záznamy nejhoršího období (dějin), aby potvrdili jak nedostatky, tak statečné úsilí z období šoa (holocaustu),« napsal agentuře Reuters David Rosen z vedení AJC.

Otevřená kritika Pia XII. se silně rozhořela za éry předchozího papeže Benedikta XVI., který otevřel cestu ke svatořečení tohoto pontifika.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


queeg
2019-03-07 14:44
Pamatuji si filmový týdeník, kdy za války v Koreji ten lotr žehnal
americkým zbraním. Je to vůbec možné aby představitel církve žehnal
zbraním?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.