Hledá se »junior«

Spojené státy vypsaly odměnu jeden milion dolarů (asi 22,5 milionu korun) za informace, které pomohou dopadnout nejmladšího syna zabitého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina.

Washington zařadil Hamzu bin Ládina na černou listinu mezinárodních teroristů už v lednu 2017. Bin Ládinův nejmladší syn se k Al-Káidě přidal v roce 2015 a podle agentury DPA se stal jedním z jejích vedoucích představitelů. Mladík se od té doby objevil v několika nahrávkách na internetu, v nichž hrozil Spojeným státům i jejich západním spojencům. Washington minulý čtvrtek oznámil, že odměnu vyplatí za pomoc při jeho dopadení v kterékoli zemi.

Zabitý vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. FOTO - wikipedia commons

Hamzův otec Usáma bin Ládin byl zabit 2. května 2011 při akci speciálního amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Jeho tělo bylo poté vhozeno do Arabského moře.

Bin Ládinové pocházejí ze Saúdské Arábie. Usáma bin Ládin byl zbaven saúdskoarabského občanství už v roce 1991 a žil poté v Súdánu či Afghánistánu.

Minulý saúdskoarabské ministerstvo vnitra oznámilo, že už loni v listopadu zbavilo občanství Hamzu bin Ládina, kterému je podle dostupných informací kolem 30 let. Ministerstvo neuvedlo, proč informaci zveřejnilo až nyní.

Před teroristickým útokem na USA z 11. září 2001 byl Hamza v Afghánistánu s otcem a byl s ním i v Pákistánu po americké invazi do Afghánistánu, tvrdí washingtonský ústav Brookings Institution. V době dopadení Usámy bin Ládina byl jeho syn podle agentury Reuters patrně v domácím vězení v Íránu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


paprsek.p
2019-03-07 16:39
novy zastupny problem
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.