Ilustrační FOTO - Pixabay

Brexit mění tvář britské politiky=

Komplikované odcházení Spojeného království z Evropské unie polarizuje nejen britskou veřejnost, ale vedlo i k hlubokému rozdělení dvou pilířů místní politiky - nyní vládní Konzervativní strany i opozičních labouristů.

Komentátoři již před časem předvídali, že obě uskupení, která už dříve tvořily různé názorové proudy, nepřežijí brexitový proces bez újmy. To se také nakonec stalo - labouristy v únoru opustilo osm a konzervativce tři poslanci. Přeběhlíci zamířili do nového mezistranického hnutí Nezávislá skupina. Podle některých názorů se tak britský politický systém nyní nachází v bodu zlomu.

Názor na brexit totiž většinou nesouvisí s politickou příslušností. Zatímco většina Britů přiklánějících se k levici je proevropských, mnoho z nich nikoli. Podobně voličskou základnu konzervativců tvoří zastánci brexitu, ale nezanedbatelná část z nich by chtěla v Unii setrvat. Zatímco konzervativce paradoxně vede premiérka Theresa Mayová, jež v referendu o EU v roce 2016 zaškrtla políčko »zůstat«, v čele labouristů stojí dlouholetý euroskeptik Jeremy Corbyn.

»Brexit přesahuje politické strany a vznikl tak mimořádně nefunkční politický systém,« soudí politolog London School of Economics Patrick Dunleavy.

Přípravy k brexitu se navíc odehrávají za situace, kdy vláda Mayové nemá v parlamentu většinu a kdy záleží na každém hlase. »V tomto prostředí se tak daří různým skupinám a podskupinám, údery pod pás jsou na denním pořádku a atmosféra je napjatá,« konstatoval švýcarský server Le Temps. Komentátor deníku The Guardian dokonce soudí, že z konzervativců a labouristů se pod vedením Mayové a Corbyna staly »netolerantní sekty«.

Konzervativní stranu názor na jednotnou Evropu rozděloval už v minulosti a přispěl k pádu konzervativních premiérů Margaret Thatcherové a Johna Majora. Nyní dokonce ani kabinet Theresy Mayové nevystupuje v otázce brexitu jednotně a během brexitových jednání jej kvůli nesouhlasu s postupem premiérky opustilo několik ministrů. Úsilí Mayové o schválení rozvodové dohody s EU v parlamentu navíc výrazně komplikuje skupina asi padesáti euroskeptických zákonodárců, kterým brexit bez dohody není proti mysli.

Podle trojice konzervativních poslankyň, které odešly do nového uskupení Nezávislá skupina, Mayová dovolila, aby se strana stala »kořistí« zarytých odpůrců Unie, a zhatila rovněž letité úsilí o reformu strany. Předsedovi labouristů Corbynovi zase mnozí vyčítají, že vedl jen vlažnou kampaň za setrvání Británie v Unii a že dlouho odmítal podpořit druhé referendum o brexitu.

Oběma stranám navíc oslabuje členská základna. Konzervativci, kteří se kdysi chlubili milionem členů, jich mají pouze zhruba 120 000. Labouristé podle zdrojů politického komentátora Roberta Pestona přišli o 150 000 členů a mají jich asi 500 000.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.