Ilustrační FOTO - Pixabay

Američtí demokraté tíhnou k okupantovi

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů USA předložili rezoluci odsuzující antisemitismus.

Učinili tak poté, co se nová demokratická kongresmanka Ilhan Omarová opět vyjádřila o vztazích s Izraelem, za což čelí tvrdé kritice z řad republikánů. Na případu 37leté muslimky se somálskými kořeny Omarové komentátoři ukazují, že demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová má plné ruce práce s udržením disciplíny nových kongresmanů.

Demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. FOTO - wikipedia commons

Omarová, která byla po loňských volbách oslavována jako symbol změn, neboť se stala jednou z prvních muslimek zvolených do Kongresu, na sebe rychle upoutala pozornost. Například v lednu prohlásila, že má chuť se smát, když američtí politici vyzdvihují Izrael jako demokracii na Blízkém východě. V únoru pak na adresu americké proizraelské politiky naznačila, že je důsledkem korupce. Zákonodárkyně, kterou kritici obviňují z antisemitismu, se nakonec omluvila. Učinila tak i pod tlakem Pelosiové, která ji veřejně pokárala.

Před týdnem Omarová řekla, že politický vliv Izraele tlačí Američany k loajalitě vůči cizímu státu. Republikáni spustili další salvu kritiky na adresu Omarové. V úterý se do sporu vložil i republikánský prezident Donald Trump. »Židovská sdružení právě poslala petici předsedkyni Pelosiové, ve které ji žádají, aby vyloučila Omarovou z výboru pro zahraniční vztahy. Temný den pro Izrael!« napsal na Twitteru Trump.

Rezoluce je všeobecně pokládána za formu důtky Omarové. Text zákonodárkyni sice výslovně neuvádí, pasáž, která odsuzuje zpochybňování toho, zda Židé mohou být americkými vlastenci či dobrými sousedy, ale podle médií na kongresmanku přímo odkazuje.

Omarová mezitím svá slova na Twitteru hájí tím, že antisemitismem není to, když někdo kritizuje izraelského premiéra Benjamina Netanjahua či izraelskou okupaci palestinských území. Ohradila se také proti tomu, aby kritici zpochybňovali její americké vlastenectví tím, že není dostatečně proizraelská. Američtí demokraté záměrně opomíjejí základní fakt, že Izrael je okupantem.

(pe,čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 14 hlasů.

(pe,čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.