Kdo si na svou hromádku shrábnul nejvíce

Nejbohatším člověkem na světě je šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 131 miliard dolarů (téměř tři biliony korun). Vyplývá to z žebříčku časopisu Forbes. Do žebříčku dolarových miliardářů se dostalo celkem osm Čechů, o dva více než loni.

Budova Forbesu na Páté avenue v New Yorku. FOTO - wikipedia commons

Bezos loni po čtyřech letech sesadil na druhou pozici zakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese a stal se prvním člověkem, jehož majetek překonal hranici 100 mld. USD. Majetek Jeffa Bezose se od loňského roku zvýšil o 19 mld. USD.

V první pětici nejbohatších lidí dále skončili zakladatel Microsoftu Bill Gates, zakladatel investiční společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett, majitel francouzské skupiny vyrábějící luxusní doplňky LVMH Bernard Arnault a mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú.

Francouz Arnault je současně nejbohatším Evropanem. Nejvýše postavenou ženou je na 15. místě s majetkem 49,3 mld. USD dědička francouzské kosmetické firmy L'Oréal Françoise Bettencourtová Meyersová. Nejmladší v žebříčku se díky své kosmetické společnosti stala jedenadvacetiletá Kyle Jennerová.

Nejvíce miliardářů mají Spojené státy, a to rekordních 609. Z 20 nejbohatších lidí je jich 14 z USA. Americký prezident Donald Trump skončil na 715. místě, hodnota jeho majetku zůstává beze změny, činí 3,1 mld. USD.

Prvenství mezi nejbohatšími Čechy si dál drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 15,5 mld. USD, což je v přepočtu 350 mld. Kč (celkově 73.). Následuje premiér Andrej Babiš, který si meziročně pohoršil a poprvé se dělí o druhé místo, a to s realitním magnátem Radovanem Vítkem. Oba mají jmění ve výši 3,5 mld. USD (přes 79 mld. kč).

Pětici nejzámožnějších Čechů uzavírají vlastník skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem za 3,1 mld. USD (70 mld. Kč) a většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský se jměním za 2,9 mld. USD (65 mld. Kč). Na dalších místech skončili majitel společnosti Sev.en Energy Pavel Tykač, zakladatel firmy Avast Pavel Baudiš a spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.2, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-03-07 19:28
Nejbohatší je ten, kdo má největší podíl na státním dluhu USA.
Komupak dluží Spojené státy nejvíc?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.