Ilustrační FOTO - Pixabay

Francie představila »digitální daň«

Francie hodlá příjmy velkých internetových firem, jako je Google, Amazon či Facebook, zatížit tříprocentní daní. Informovala o tom agentura AP.

Vláda v Paříži představila plán, podle něhož by se daň měla týkat asi třiceti největších internetových firem, které celosvětově dosahují příjmů alespoň 750 milionů eur za rok (19,2 mld. Kč) a ve Francii alespoň 25 mil. eur.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire předpokládá, že do státní pokladny by tato takzvaná digitální daň mohla přinést asi 500 mil. eur za rok a že se tato částka rychle zvýší.

»Jde o spravedlnost,« řekl Le Maire. »Tito digitální giganti používají naše osobní údaje, vydělávají na nich obrovské zisky ... pak převedou peníze někam jinam, aniž by zaplatili spravedlivou daň,« dodal.

Ministr citoval údaje Evropské komise, podle nichž velké internetové firmy platí na dani v průměru o 14 procentních bodů méně než jiné evropské společnosti.

Většina společností, jichž se má daň týkat, je ze Spojených států, část ale také z Číny a z Evropy. Vedle Googlu, Amazonu, Facebooku či Applu má daň platit například i společnost Uber, dále Airbnb nebo francouzská technologická firma Criteo, která vytváří personalizovanou reklamu.

Francie se rozhodla daň navrhnout poté, co podobný návrh na unijní úrovni nedostal jednomyslnou podporu členských států. Vlastní digitální daň hodlá zavést například i Rakousko a nakloněn je jí také český premiér Andrej Babiš.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.