Ilustrační FOTO - Pixabay

Facebook lobboval proti ochraně soukromí

Pracovníci největší sociální sítě světa v minulosti tlačili na politiky v desítkách zemí a výměnou za sliby o investicích či jiných krocích po nich žádali lobbování proti zákonům o ochraně soukromí na internetu.

Vypovídají o tom uniklé interní dokumenty Facebooku, napsal minulý týden list The Observer, což je nedělní vydání deníku The Guardian. Facebook prý vyvinul značné úsilí proti nařízení Evropské unie o ochraně osobních informací známému pod zkratkou GDPR.

»Dokumenty, které dostal The Observer a Computer Weekly k nahlédnutí, ukazují tajnůstkářskou globální lobbistickou operaci, která cílila na stovky zákonodárců a regulátorů ve snaze získat vliv po celém světě, včetně Spojených států, Kanady, Indie, Vietnamu, Argentiny, Brazílie, Malajsie a všech 28 zemí EU,« uvádí web britského listu.

Citlivé informace pochází z dokumentů, které jsou podle The Observer zřejmě součástí kalifornského soudního procesu mezi Facebookem a společností Six4Three. Vloni na podzim zakladateli této softwarové firmy zabavil sadu interních dokumentů Facebooku britský parlament. Učinil tak v rámci vyšetřování skandálu kolem poradenské společnosti Cambridge Analytica a poslanec Damian Collins tehdy uvedl, že materiály obsahují i e-mailovou komunikaci mezi pracovníky sociální sítě.

List se odkazuje na schůzku mezi provozní ředitelkou Facebooku Sheryl Sandbergovou s tehdejším britským ministrem financí Georgem Osbornem. »Tehdejší ministr financí využil schůzku se Sandbergovou, aby požádal Facebook o investice do vládního projektu Tech City,« píše se v interní komunikaci, a Sandbergová řekla, že jakékoli návrhy přezkoumá. Výměnou jej požádala, aby byl »ještě aktivnější a důraznější v debatě o evropském datovém nařízení a skutečně pomohl utvářet návrhy«, napsal britský list. Osborne si poté prý vyžádal detailní informace a řekl, že »popřemýšlí, jak se více zapojit«.

Interní materiály rovněž popisují "výborný vztah" provozovatelů sociální sítě s někdejším irským premiérem Endou Kennym. Ten prý dokonce nabídl Facebooku, že použije »značný vliv« při předsednictví Irska Evropské radě, aby ovlivnil podobu GDPR. »Předseda vlády se zavázal, že předsednictví využije k docílení pozitivního výsledku ohledně nařízení,« cituje The Observer zápisky vysoce postaveného manažera Facebooku Marnea Levinea.

Exministr financí Osborne v reakci na zjištění řekl, že zájmy kalifornské společnosti se po setkání se Sandbergovou nezabýval, protože s nimi nesouhlasil. Mluvčí Facebooku novinářům sdělil, že uniklé dokumenty stále podléhají ochrannému nařízení kalifornského soudu a firma na ně nemůže podrobněji reagovat. Zdroje reportérů prý »vyprávějí jen polovinu příběhu a opomíjí důležitý kontext«.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.