Ilustrační FOTO - Pixabay

Polská urážka učitelů

Polští učitelé, kteří si dlouhodobě stěžují na nízké platy, by podle šéfa prezidentské kanceláře Krzysztofa Szczerského měli mít více dětí, aby na ně od státu dostávali vyšší přídavky. Toto skandální neoliberální doporučení mnoho pedagogů urazilo a Szczerski se za něj v úterý omluvil.

»Učitelé nemusejí žít v celibátu, v souvislosti s tím se dávky na děti, které dostávají polské rodiny, týkají také učitelů,« řekl Szczerski o víkendu v polském rozhlasu. Připomněl, že učitelé stejně jako další Poláci mají nárok na dávky z programu 500plus, kdy je rodičům vypláceno 500 zlotých (2982 korun) měsíčně na druhé a každé další dítě mladší 18 let.

Nemají ani na nájem

»To je tak strašně ponižující, to je jak facka,« řekla v pondělí portálu wp.pl 54letá učitelka angličtiny s 20letou praxí. »Koho měl pan Szczerski na mysli? Já jsem svoje děti už vychovala. (...) Neměli jsme je pro to, že by nám za to někdo dával peníze,« dodala. A zeptala se, jak mají mladí učitelé plánovat děti, když mají i problém zaplatit za nájem. »Je mi přes 50 a děti už mít nemůžu,« vzkázala Szczerskému učitelka ze základní školy jménem Tamara.

Svaz polských učitelů vyhlásil na tento měsíc referendum o stávce. Pokud s ní budou pedagogové souhlasit, začne 8. dubna a potrvá do odvolání.

Tristní platy

Začínající učitelé si v Polsku bez různých příplatků vydělají asi 2540 zlotých (asi 15 150 korun) hrubého měsíčně, ti nejzkušenější asi 3480 zlotých (necelých 21 000 Kč). Průměrná hrubá mzda je v Polsku přes 4700 zlotých. Přesto v Polsku prakticky neexistuje levice a naši severní sousedé volí mezi neoliberální pravicí a krajní populistickou pravicí nacionalistického zaměření…

»Nikdy jsem nechtěl nikoho svými slovy urazit,« řekl Szczerski, který podle ČTK sám v minulosti působil jako pedagog, a dodal, že práce učitelů si velice váží. Kdo mu to ale bude věřit?!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.