Ilustrační FOTO - Pixabay

Volby v Izraeli budou nedemokratické

Izraelská volební komise ve středu nepovolila kandidaturu v dubnových parlamentních volbách levicové koalici arabských stran a jednomu z kandidátů radikálně levicové aliance Hadaš. Týž den přitom komise schválila kandidaturu ultrapravicové protiarabské strany Židovská síla.

Vedení parlamentní strany Balad, ze společné arabské kandidátky, vyřazení své strany označilo za nepřátelský vzkaz arabské veřejnosti v Izraeli a uvedlo, že se proti rozhodnutí komise odvolá.

Volební komisi ovládá pravice

Lídr strany Balad vyřazení arabské kandidátky kritizoval s tím, že se ale dalo čekat, protože ústřední volební komisi ovládá pravice. Verdikt komise označil za ohrožení demokracie v Izraeli. Levicová strana Balad, hájící práva arabských obyvatel Izraele, získala po předchozích volbách v parlamentu tři křesla a zastoupení v něm má už 20 let! Proto Netanjahuově vládní pravici vadí.

Ústřední volební komise ve středu zamítla kandidaturu také jedinému židovskému zástupci na kandidátce aliance Hadaš, profesorovi Hebrejské univerzity Oferu Kassifovi.

S Plíživou genocidou narazil

Ten proslul kritikou izraelského vedení a minulý měsíc v jednom rozhovoru zcela realisticky pojmenoval stav věcí, když řekl, že Izrael se dopouští »plíživé genocidy« palestinského lidu.

Alianci ultralevicových stran Hadaš jako takové přitom volební komise kandidaturu povolila. Zamítla tak stížnost, kterou podala vládní strana Likud. Její poslanec David Bitan stál také za stížností na kandidaturu arabské koalice, na Kassifovu kandidaturu podal stížnost ultrapravicový exministr obrany Avigdor Lieberman. Proti oběma stížnostem se už dříve postavil generální prokurátor Avichaj Mandelblit.

Volební komise ovšem ve středu těsným hlasováním povolila kandidaturu krajně pravicové strany Židovská síla, v jejímž čele stojí Michael Ben Ari a jejíž vedení se považuje za následovníka rabína Meira Kahaneho. Ten volal po vyhnání Arabů z Izraele a palestinských území, po anexi těchto oblastí a jeho strana Kach byla v roce 1994 zařazena mezi teroristické organizace a zakázána. Ben Arimu odřekly v roce 2012 vízum s tím, že spolupracuje s teroristickou organizací, dokonce i v USA. Pro Liebermana a spol. ovšem není terorismus jako terorismus…

Další vražda palestinského hocha

Patnáctiletý Palestinec podlehl v Pásmu Gazy zraněním, které utrpěl při střelbě izraelských vojáků během středečních nepokojů na hranici Pásma s Izraelem. Uvedlo to palestinské ministerstvo zdravotnictví, informovala ČTK. Chlapec utrpěl zranění hlavy a zemřel v nemocnici. Podle agentury AP k zastřelení došlo na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem, kam se vydaly protestovat desítky mladíků, kteří házeli na izraelské síly u hraničního plotu kameny.

Palestinci chtějí protesty Izrael přinutit k ukončení nelegální blokády Pásma Gazy a upozornit také na právo návratu Palestinců do původních domovů v dnešním Izraeli. Od loňského března Izraelci zabili podle AFP nejméně 251 palestinských demonstrantů.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-03-08 13:16
Požadovaná dohoda už tady mohla řádově 15 let být. Za kladný
výsledek jednání (trvalo desítky let) mezi Státem Izrael a Palestinou
obdržel Nobelovu cenu za mír jistý Jásir Arafát. Bohužel
předčasně, tentýž Jásir z toho vycouval. Proč? Protože poznal, že
Palestina nesplňovala (a nesplňuje) ani ty základní podmínky pro vznik
regulérní instituce, jež se zove STÁT. Takhle je to jednodušší,
přispívá nejen Stát Izrael, ale i USA či EU. Z darovaného betonu se
hrabou podzemní tunely. Ozbrojenci "garážují" ve školách.
Atd. atd. A nyní posuďte, zda si za svého souseda vezmete lidi s touto
historií: Muslimové z Pásma Gazy byli jedním z deseti
"statečných" subjektů, které se vydaly v roce 1967 totálně
zničit Stát Izrael. Pro pořádek: kromě nich to bylo těchto dalších
DEVĚT "HRDINŮ" proti jednomu: Egypt, Irák, Jordánsko,
Sýrie, Maroko, Alžírsko, Saúdská Arábie, Súdán, Tunisko. Rozumí
pouze ozbrojenému odporu. Nezmiňujete se o ztrátách životů na
straně Státu Izrael. Opakuji, že já lituji každého ztraceného
lidského života.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.