Premiér Viktor Orbán. FOTO - Haló noviny

Orbán nasadil zpátečku

Maďarsko příští týden vymění billboardy útočící na předsedu Evropské komise Jean-Claudea Junckera, kvůli kterým straně Fidesz premiéra Viktora Orbána hrozí vyloučení z Evropské lidové strany (ELS). Řekl to šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás.

Hlavní provládní list Magyar Nemzet vyzval Fidesz, aby z ELS odešel, protože evropští lidovci prý opustili svoje základní hodnoty. Gulyás ale řekl, že Fidesz členem ELS zůstat chce.

Kvůli maďarské kampani proti Bruselu, která podle vyjádření Gulyáse skončí za týden, chce ELS 20. března hlasovat o vyloučení Fideszu ze svých řad. V úterý kandidát na příštího předsedu Evropské komise Manfred Weber řekl, že aby Fidesz v ELS mohl zůstat, musel by ale splnit několik podmínek, například odstranit billboardy útočící na Junckera nebo se omluvit ostatním členským stranám ELS za svoji kritiku představitelů EU. Gulyás podle agentury Reuters řekl, že protievropské plakáty budou nahrazeny takovými, které vychvalují Orbánovy plány na zvýšení porodnosti v Maďarsku. »Je to dobrý signál, odstranit plakáty bylo jedním z mých požadavků,« řekl Weber.

Orbán se v posledních týdnech dostal do ostrého sporu s některými členy ELS kvůli kampani své vlády, která spojuje předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s údajným oslabováním ochrany hranic. Ještě před tím, než Weber představil své ultimátum, Orbán podle ČTK řekl, že v další fázi kampaně Junckera nahradí místopředseda Evropské komise a zároveň kandidát socialistů na předsedu EK Frans Timmermans. Jenže zkraje týdne už Orbán ubral. Dokonce se nijak kriticky nevymezil vůči Macronově vizi nové Evropy, která je pochopitelně zcela v rozporu s tou Orbánovou…

Ale podle Magyar Nemzet by se Fidesz měl přidat k evropským protiimigračním (krajně pravicovým) stranám, jako jsou Liga italského vicepremiéra Mattea Salviniho, rakouští Svobodní nebo polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Orbán však v souvislosti s výzvou, aby Fidesz změnil své spojence, překvapivě vyzval ke klidu místo netrpělivosti a rozruchu, uvedla agentura MTI.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.