Znovuzvolený prezident africké Nigérie Muhammadu Buhari v předvolební kampani Nigerijcům sliboval, že pokud znovu zvítězí, postará se o zlepšení jejich bezpečnosti. Jeho voliči mu uvěřili. Ilustrační foto - wikimedia commons

Nigérie výbušná i po volbách

Severem Nigérie zmítají násilnosti, při nichž v uplynulých dnech zahynuly desítky lidí. Podle agentury AFP je mají na svědomí zločinecké gangy terorizující místní obyvatelstvo a také místní domobrana, která se za útoky ozbrojenců mstí.

Pastevci a farmáři na severozápadě Nigérie již roky čelí útokům zločinců, kteří plení vesnice, kradou dobytek a unášejí obyvatele kvůli výkupnému. V pondělí ozbrojenci ve státě Sokoto u hranic s Nigerem zaútočili na tři vesnice, kde zabili 16 lidí. V úterý střelci na motorkách zavraždili 11 vesničanů v sousedním státě Zamfara, kde zapalovali domy a auta a unesli desítky místních obyvatel. V červenci 2018 nevládní organizace Amnesty International doslova uvedla, že ve státě Zamfara jsou lidé »vydáni napospas« ozbrojeným zločineckým skupinám, které v uplynulých několika letech zabily stovky lidí.

Extrémní chudoba

Násilnosti se odehrály také ve státě Kaduna. Nejméně 29 lidí zemřelo v úterý při incidentu, který byl pravděpodobně odvetou místní domobrany za masakr 130 vesničanů z minulého týdne. Nejnásilnějším regionem Nigérie je severovýchodní stát Borno, který je centrem konfliktu s islamisty. Ten trvá už deset let a vyžádal si přes 27 000 mrtvých. Od začátku února zde při bojích přišly o život desítky lidí a desetitisíce jich opustily své domovy. Ozbrojené střety živí nedostatek půdy, rychlý populační růst i extrémní chudoba. Nigérie loni předběhla Indii v nelichotivém prvenství v absolutním počtu extrémně chudých obyvatel. Násilí v poslední době také čím dál více získává mezietnický rozměr a dochází k němu i z důvodu náboženského vyznání.

Hlava státu Muhammadu Buhari, který v minulém týdnu dosáhl znovuzvolení v prezidentských volbách, po svém vítězství slíbila zintenzivnit úsilí o zlepšení bezpečnosti.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.