Ilustrační FOTO - Pixabay

Rusko brázdí vlak s válečnými trofejemi ze Sýrie

Na cestu po Rusku se v sobotu 23. února vydal vlak vystavující válečné trofeje získané během konfliktu v Sýrii. Vlak vyjel z Moskvy na poloostrov Krym a dále pojede až na samý východ Ruské federace a vrátí se přes sever státu zpět do metropole Moskvy.

Během více než dvouměsíční cesty, při které zastaví celkem na šedesáti místech, má zvláštní vlak překonat 28 500 kilometrů. Informovala o tom agentura AFP a ČTK. Konflikt v Sýrii byl rozpoután v roce 2011. Rusko se do bojů na straně syrského prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015, čímž do značné míry svými vojenskými úspěchy ovlivnilo poměr sil ve prospěch vládního režimu, který před povstalci a islamistickými teroristy bránilo.

Moskvané si před odjezdem mohli vlakovou soupravu prohlédnout. Tvořena je z devíti platforem, na kterých je několik vojenských vozů, které byly zabaveny syrským rebelům nebo džihádistům. V dalších vagonech si návštěvníci mohou prohlédnout různé modely zbraní či drony. »Naším cílem je ukázat co největšímu počtu lidí úspěchy ruské armády v boji proti mezinárodnímu terorismu,« uvedl ruský plukovník Dmitrij Serobaba. Ve vlaku cestují i někteří účastníci bojů po boku jednotek Bašára Asada v Sýrii.

Den před výjezdem vlaku ruský prezident Vladimir Putin v moskevském Kremlu ruské vojáky, kteří v Sýrii sloužili, pochválil. »Osvobodili Sýrii od banditů a zachránili mírumilovné civilisty,« prohlásil Putin s přesvědčením, že ruští vojáci svou práci odvedli odhodlaně, odvážně a zcela precizně. Prezentace úspěchů těchto vojáků má přivést do armádních řad nové brance, to je také jeden z cílů cesty. Vlak vyjel v den, kdy Rusko oslavuje Den obránců vlasti.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 22 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-03-10 23:33
o.motl: Zkuste si vydělat peníze na jídlo prací. I když, touhle dobou
menší půst neškodí.
o.motl
2019-03-10 18:14
Když není co do huby, tak se bije na buben.
hajek.jiri51
2019-03-10 11:03
Rusové zase, po více jak sedmdesáti letech, podali bravurní výkon a
překazili lumpárnu našich Washingtonských pánů. -
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.