Hra se hrát musí

Zdá se, že největším vyznamenáním pro smrtelníka, alespoň podle mainstreamu, je přijetí americkým prezidentem přímo v Bílém domě ve Washingtonu. Tak lze soudit i podle reakcí na Babišovu cestu do USA. Toto vyznamenání se dostalo několika českým politikům. Po idolu »revoluce a světa« Václavu Havlovi se nyní jím bude moci pochlubit i premiér Andrej Babiš. Hádat, o čem spolu mluvili Trump s Babišem, je zbytečné, i když televize nám sdělila, že náš premiér měl nemalý seznam témat, a dokonce si s sebou vzal své oblíbené tabulky. Pokud by za svou návštěvu dokázal rozestřít pro nás důležitá témata a přesvědčit Trumpa, že jsou i v zájmu USA, zasloužil by Nobelovu cenu. Tu lze ovšem chápat jako skutečně nejvyšší vyznamenání v oboru, v němž se nositel prosadil.

Babiš je realista. Setkání jistě nepřeceňuje, i když z hlediska propagandy chápe jeho význam. Svět, jak jednou řekl jistý filmový tvůrce, chce být klamán. Film tedy klame, stejně jako podaná ruka v Oválné pracovně nebo v některém salonku Bílého domu. A výsledek? Především ten propagační. Napříště se totiž o českém premiéru bude psát jako o tom, koho přímo na svém pracovišti přijal americký prezident. O čem jednali a jaké byly výsledky, je vedlejší. Proto ovšem tak soptí pravicová opozice, a proto politicky nedospělí Piráti se pokoušejí Babiše svrhnout dalším žalobníčkováním tentokrát v Bruselu. Je totiž nikdo na schodišti Bílého domu nevítá.

To, že se ovšem podobné přijetí stává faktorem důležitosti, svědčí jen o tom, jak hluboce svět klesl za posledních několik desetiletí, že stačí divadelní setkání, aby někdo byl »povýšen mezi samotné bohy«. Jenže Trump ani žádný jiný americký prezident bohem nebyl a není, to jen pravicová média se snaží svět předělat v intencích svých majitelů. Jenže zároveň dokazují, jak to se skutečnou demokracií a rovností skřípe, když potřebuje takové pozlátko. Trump je jen zdánlivě první mezi prvními, i když ho také třeba ověnčí Nobelovými cenami za mír. Je totiž jenom loutkou ve hře kapitálu. Ten určuje, kam kdo smí a kde už je vyvěšena »stopka«. Babiš to ví, ale hra se hrát musí. Diváků je totiž stále dost.

Otakar ZMÍTKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 44 hlasů.

Otakar ZMÍTKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-03-11 01:15
Autor správně konstatuje, že američtí prezidenti jsou jen loutkami ve
hře kapitálu. Když se nějaký zkusí vzepřít, je např. zastřelen
nějakým tím "osamělým střelcem". To z nich ale nesnímá
vinu za válečné zločiny.
svaty_vaclav
2019-03-09 11:40
Americký diktátor Trump je namyšlený nabubřelý arogantní člověk
zatížený velikášstvím. Stačí už jen vidět jeho podpis velký jako
vrata napsaný tlustou fixkou, kterým se vždycky po podpisu nějakého
papíru Trump holedbá před televizními kamerami. Trumpův režim se
snaží rozpoutat závody ve zbrojení a zvítězit v nich. V tom mu
mohutně pomáhá Největší Americká Teroristická Organizace, do níž
bylo Havlem zavlečeno i rozbité Československo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.