Ilustrační FOTO - Pixabay

ČOI loni při výprodejích udělila pokuty za rekordních 41,7 milionu Kč

Za nedostatky během výprodejů a slevových akcí uložila loni Česká obchodní inspekce (ČOI) obchodníkům pokuty za rekordních 41,7 milionu korun. Nedostatky inspektoři zjistili téměř při každé druhé kontrole. Nejčastěji byl porušován zákon o ochraně spotřebitele, kdy například obchodníci nesprávně účtovali deklarovanou cenu zboží nebo neuváděli konečnou cenu výrobků. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Za rok 2017 činily pokuty při slevách 24 milionů korun.

"Kontrolní akce probíhala na celém území České republiky bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží a poskytování služeb. Celkem bylo provedeno 5161 kontrol a v 2464 případech (47,7 procenta) bylo zjištěno porušení právních předpisů," uvedl mluvčí.

Deklarovanou cenu zboží obchodníci nesprávně účtovali v 939 případech. Měli například cenu uvedenou u vystaveného zboží v provozovně jinou, než pak byla cena účtovaná u pokladny, nebo nedodrželi další zásady poctivosti prodeje výrobků. Ve více než 800 případech pak prodávající neinformovali v souladu s cenovými předpisy spotřebitele o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb. Dále například nedodrželi povinnosti při vydání dokladu při zakoupení výrobku nebo porušili jiné právní předpisy, nejčastěji nařízení o názvech textilních vláken a souvisejícím označování materiálového složení textilních výrobků.

"Česká obchodní inspekce na základě zjištěných porušení právních předpisů pravomocně uložila 2051 pokut v celkové výši 41,742.900 Kč," sdělil mluvčí. Dále inspektoři zakázali prodej výrobků, které nesplňovaly požadavky zvláštních právních předpisů, a to v celkové hodnotě zhruba 2,4 miliony korun.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.