Ilustrační FOTO - Haló noviny

ČEZ a další firmy zřejmě budou muset zveřejňovat smlouvy

Energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí zřejmě přijdou o výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Bude se ale na ně vztahovat mírnější režim, jako má např. národní podnik Budějovický Budvar.

Rozhodla o tom Sněmovna schválením pirátské novely o registru smluv. Její původní podobu však poslanci upravili podle pozměňovacího návrhu Adama Kalouse (ANO).

Návrh ruší výjimku ze zveřejňování smluv například pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Tyto společnosti by ale nemusely zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. Kalous uvedl, že půjde také o České dráhy, Čepro, ČD Cargo nebo Pražskou plynárenskou.

Už zavedený mírnější režim míří obecně na firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Piráti naopak chtěli svou novelou tento změkčený režim zcela zrušit.

»Tato země patří nám všem. My všichni jsme její občané. A občané mají právo kontrolovat, jak se hospodaří ve státem ovládaných firmách,« uvedl Jakub Michálek (Piráti).

Novela ohrožuje veřejný zájem

Podle předsedy ÚV KSČM a místopředsedy Sněmovny Vojtěch Filipa návrh ohrožuje veřejný zájem. »Stát, obce a kraje mají jiné povinnosti a menší ochranu než jiné formy vlastnictví. To je v rozporu s Ústavou, a pokud nebude povinnost zveřejňování smluv i u soukromých vlastníků, nemohu žádné takové zákony podpořit,« prohlásil Filip.

Předseda ÚV KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.

K pirátské novele se sešly tři desítky pozměňovacích návrhů, některé se kryly. Člen hospodářského výboru Leo Luzar (KSČM) poukázal na nejasnosti v navržených změnách a nepřehlednost navržené procedury. »Z tohoto materiálu mám trošku nejasný pocit, že nebudu vědět, o čem budu hlasovat, byť jsem ho velice podrobně studoval,« řekl a navrhl vrátit předlohu do druhého čtení k novému projednání. Jeho návrh však podpořilo pouze 62 přítomných poslanců, což nestačilo.

Upravenou novelu poté Sněmovna schválila hlasy 113 ze 177 přítomných poslanců. Podpořili ji zákonodárci ANO, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN a většina sociálních demokratů. Proti hlasovalo 47 poslanců z řad ODS, SPD a KSČM.

Smlouvy týkající se obrany se zveřejňovat nebudou

Státní podniky spadající pod ministerstvo obrany nově nebudou muset zveřejňovat smlouvy, které se týkají zajišťování obrany ČR. Nadále ale bude možné žádat o tyto smlouvy podle zákona o svobodném přístupu k informacím, jejich úplné znepřístupnění dolní komora zamítla.

Piráti původně chtěli novelou rozšířit informační zákon tak, aby pod něj spadaly společnosti s většinovým nebo rozhodujícím vlivem státu, krajů a obcí. Zápis o této skutečnosti by byl přístupný ve veřejném rejstříku. Sněmovna tuto část předlohy na návrh Jana Bartoška (KDU-ČSL) vyškrtla.

Výjimku mířící na ČEZ schválili zákonodárci v minulém volebním období už v původním návrhu zákona o registru smluv. Piráti poukazují na to, že ustanovení využily například i České dráhy a další společnosti, které vydaly dluhopisy. Nezveřejňují se tedy podle nich smlouvy v řádech miliard korun ročně.

Zákon o registru smluv se vztahuje například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od předloňského července platí, že nezveřejněná smlouva není platná. Ústavní soud nedávno zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení zákona jako celku.

Návrh ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 8 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2019-03-11 12:05
Vojto, ne jen Piráti,ale všichni Ti, kteří nejen, že nedokázali
takové hlouposti morálně odsoudit, přesvědčit ty nedmr.... o
zvrhlosti samotného pohledu.A to již v Poslanecké sněmovně P ČR a v
celém tom procesu různých jednání včetně voleb.Je nutné, abychom
všichni intenzivně volali po zrovnoprávnění práv a povinností, jak
soukromého, tak "společenského" majetku. Vždyť takový
bordel, který v důsledku financujeme my , je silně trestuhodný!!!!
svaty_vaclav
2019-03-10 13:11
Politická strana čeští Piráti se chce ujmout role státního pasáka a
chce zdaňovat českým prostitutkám jejich vysouložené výdělky.
Jakým způsobem budou Piráti peníze od prostitutek vybírat, to Piráti
zatím tají a ještě se s tím nepochlubili.
hajek.jiri51
2019-03-10 10:50
Co čekat od Pirátů a nejen od nich. Oškubat stát resp. občany. O nic
jiného v tomto bohulibém systému nejde a ani nepůjde. A
"naši" zástupcové, vyjma těch, kteří reprezentují KSČM,
jedinou levici, se snaží seč jim síly stačí.
fronda
2019-03-09 15:51
Piráti chtějí rozkrást to, co ještě zbylo po ODS a ČSSD.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.