FOTO - Pixabay

Švýcarka žádá opatrovníka pro Butefliku

Předsedkyně švýcarské sekce nevládní organizace Advokáti bez hranic (ASF) požádala švýcarský soud, aby určil opatrovníky alžírskému prezidentovi Abdalazízovi Buteflikovi.

Ten od roku 2013 trpí následky mrtvice, nyní je hospitalizován v Ženevě, ale přesto kandiduje v dubnových prezidentských volbách. Je mu 82 let a Alžířané od února pořádají protesty proti tomu, aby se Buteflika ucházel o pátý mandát.

Předsedkyně švýcarské sekce ASF Saskia Ditisheimová požádala jménem nejmenované občanky Alžírska soud, aby určil Buteflikovi jednoho nebo více opatrovníků. Je podle ní příliš nemocen a nedokáže čelit manipulaci svého okolí. »Je jasné, že jeho stav je vážný a brání mu v úsudku. Je možné, že jeho činy stejně jako podání kandidatury nejsou jeho rozhodnutím, ale rozhodnutím jeho politického a rodinného okolí,« uvádí se v žádosti, o níž v sobotu informovala agentura AFP. Zatím není jasné, zda soud vůbec žádost přijme a bude se jí zabývat.

Volby se budou konat 18. dubna a Alžířané jsou v ulicích od 22. února. Naposledy se protest konal v pátek. Buteflika je hospitalizován od 24. února. Jeho okolí tvrdí, že odjel na rutinní testy, jeho zdravotní stav se nezhoršil a není důvodem ke znepokojení.

Podle žádosti mají lékaři dostat právo vyvázat se z povinnosti udržet »lékařské tajemství« a vydat lékařskou zprávu, v níž se vyjádří k tomu, zda je Buteflika schopen řídit zemi. Poručník nebo poručníci mají být vybráni z lidí mimo okruh Buteflikových spolupracovníků.

Profesor práva na univerzitě v Ženevě Nicolas Jeandin řekl, že je na alžírských právních institucích, aby určily, zda má být občanovi přiděleno opatrovnictví. Pokud ale podle něj švýcarský soud dojde k závěru, že je nezbytně nutné ochránit ohroženou osobu, pak může zasáhnout.

V pátek a také včera se v hlavním městě Alžíru sešly desítky tisíc lidí na demonstraci proti další kandidatuře Butefliky. Místní úřady podle agentury Reuters kvůli očekávaným protestům zastavily provoz městských vlaků a metra. Policie zadržela téměř 200 demonstrantů, z nichž někteří prý rabovali národní muzeum. Páteční a včerejší demonstrace v Alžíru a dalších městech byly podle pozorovatelů dosud největší.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.