Boeing 737 MAX 8. FOTO - wikimedia commons

Podezřelá podobnost pádů nových letounů

Po nedělní havárii letadla Boeing 737 MAX 8 etiopský dopravce Ethiopian Airlines zastavil provoz všech svých strojů tohoto typu.

Podobně čínský úřad pro civilní letectví vyzval, aby všechna letadla se stejným označením provozovaná čínskými aerolinkami až do odvolání zůstala na zemi, a stejné opatření pak oznámila také Indonésie.

»I když zatím neznáme příčinu neštěstí, rozhodli jsme se přijmout dodatečné bezpečnostní opatření a nechat tyto stroje na zemi,« uvedly etiopské aerolinky na Twitteru. Opatření podle nich vstoupilo v platnost už v neděli a bude platit až do odvolání. Společnost Ethiopian Airlines podle Reuters koupila celkem pět strojů Boeing 737 MAX 8 včetně toho, který v neděli havaroval.

Čínský úřad pro civilní letectví uvedl, že vyzval všechny domácí aerolinky, aby až do odvolání přestaly na komerčních linkách stroje Boeing 737 MAX 8 nasazovat. Letecké společnosti Air China, China Eastern Airlines a China Southern Airlines provozují přes 90 těchto strojů, což představuje více než čtvrtinu všech vyrobených kusů tohoto modelu.

Boeing 737 MAX 8 havaroval i loni v říjnu v Indonésii, kdy se krátce po startu zřítil do Jávského moře. »Vzhledem k tomu, že se obě nehody týkaly nově dodaných letadel Boeing 737-8 a obě se staly během vzletové fáze, mají určitý stupeň podobnosti,« uvedl čínský úřad pro civilní letectví s odkazem na loňskou nehodu v Indonésii. Zdůraznil, že k zákazu přistoupil v souladu se svými pravidly nulové tolerance k bezpečnostním rizikům.

Příčina říjnové havárie letadla společnosti Lion Air sice nebyla dosud určena, ale indonéští vyšetřovatelé už několik dní po neštěstí letecké společnosti upozornili, že chybná informace z jednoho ze senzorů může způsobit, že letadlo automaticky nakloní příď směrem dolů.

»Jedním z kroků, k němuž ředitelství leteckého provozu přistoupilo, je kontrola letadel dočasně stažených z provozu, aby se prověřila jejich letuschopnost,« uvedl indonéský úřad. Indonésie provozuje 11 nových boeingů, deset z nich nízkorozpočtový Lion Air.

Havarované letadlo bylo podle Ethiopian Airlines koupeno loni v listopadu. Pilot, který jej řídil, byl podle aerolinek zkušený.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-03-12 09:30
Mají v těch letounech "kurvítko" Made in USA ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.