Ilustrační FOTO - Pixabay

Tlustí branci uniknou odvodu

Asi 135 000 Rusů povolávaných do armády se každoročně dočká osvobození od povinné vojenské služby.

Je to kvůli »problémům se stravovacími poruchami«, uvedla šéfka úřadu pověřeného péčí o spotřebitele, Rospotrebnadzor, Anna Popovová při slyšení v parlamentu. Zamítnutí branci »jsou obézní,« vysvětlila ve zkratce agentura Interfax.

»Podle údajů ministerstva obrany každý rok řádově 135 000 povolanců neprojde do armády přes zdravotní vyšetření kvůli nemocem spjatým se stravovacími poruchami,« uvedla Popovová, když před poslanci vládní strany Jednotné Rusko hovořila o úskalích obezity. Ujistila, že úřady se problematice nezdravého stravování věnují a že díky plánovaným opařením se mají počty obézních Rusů »pomalu a postupně« snižovat.

Náčelník zdravotnické správy ministerstva obrany generál Alexandr Fisun už v roce 2015 uvedl, že přibližně 30 % povolanců se kvůli zdravotnímu stavu do uniformy nedostane. Nejobéznější mládenci přitom do armády nejsou povoláváni vůbec. Pokud takový hoch sní o uniformě, nejprve musí shodit, a to nejlépe pod dohledem lékařů, poradil armádní expert.

Ruská armáda má každý rok problém s doplňováním svých řad povolanci, kteří se často dokážou i roky vyhýbat povolávacímu rozkazu a splnění své povinnosti v obavě ze šikanování v armádních jednotkách. Ruští poslanci minulé úterý schválili novelu zákona o branné povinnosti a vojenské službě, která Rusům ukládá hlásit se vojenským úřadům v místě, kde fakticky žijí, a ne jako dosud v místě, které mají úředně uvedeno jako stálé bydliště. Kvůli tomu pozornosti vojenských úřadů a následnému povolání do armády podle autorů novely uniká množství vysokoškolských studentů, zejména ve velkoměstech. Těm, kdo se vojenské službě budou nadále vyhýbat, má hrozit pokuta až 200 000 rublů (asi 70 000 Kč) či až půlroční vězení, upozornil server Newsru.com.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.