Ilustrační FOTO - Pixabay

Větrná bouře ochromila republiku

Českou republiku v neděli a v noci zasáhl velmi silný vítr, který lámal stromy a trhal střechy. Kvůli následkům větru vyhlásili energetici kalamitní stav, který platil ještě odpoledne.

Ráno bylo bez proudu kolem 315 000 odběratelů, po poledni zůstávalo bez dodávek 90 000 domácností. Pojišťovny evidují škody v desítkách milionů korun. Lesům ČR vichřice poničila asi milion stromů. Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Větrná bouře Eberhard působila škody také v sousedních zemích.

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila ráno kalamitní stav na celém distribučním území, tedy v deseti krajích. V noci bylo bez proudu 350 000 odběrných míst, ráno o 110 000 méně. Po poledni zůstávalo bez proudu 70 000 domácností. Společnost E.ON, která zásobuje elektřinou zejména jih Čech a Moravy, evidovala po poledni 20 000 domácností bez proudu. Ráno jich bylo 75 000. Distributor vyhlásil kalamitní stav v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě.

Výpadek elektřiny postihl také poštovnu na Sněžce. Na vrcholu nejvyšší české hory měl vítr sílu orkánu. V nárazech foukal rychlostí až 206,6 kilometru v hodině, řekl Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

Pojišťovny mají po víkendovém silném větru nahlášeny tisíce škod v odhadovaném objemu desítek milionů korun, vyplývá z ankety ČTK. Nejčastěji jde o zničené střešní krytiny, spadlé stromy na domy, auta a kůlny, spadané ploty a rozbité skleníky. Pojišťovny posílily zákaznická centra a vyslaly pracovníky do terénu.

Škody eviduje také státní podnik Lesy České republiky, jemuž podle prvních odhadů vichřice poničila milion metrů krychlových dřeva. Jde asi o jeden milion stromů. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, objem zničeného dřeva představuje zhruba osm procent z očekávaných letošních tržeb. Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě víc zahltí trh se dřevem, který je ve střední Evropě pod tlakem kvůli kůrovcové kalamitě.

Silný noční vítr přidělal práci i železničářům. Na některých místech se už ráno či dopoledne podařilo provoz obnovit, jinde museli cestující počítat s výlukami a náhradní autobusovou dopravou i během odpoledne, řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Na vlakovém nádraží v Olomouci se utrhla části střechy a spadla do kolejiště, provoz musel být omezen. Nikdo nebyl zraněn.

Hasiči od nedělního odpoledne do 10.00 vyjížděli k více než 3600 zásahům. Většinou odstraňovali spadlé stromy a větve nebo zajišťovali utržené střechy, informovala mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 163 technickým zásahům denně.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.