Ilustrační FOTO - Pixabay

Britové v cizině se brexitu obávají

Blížící se brexit, a především jeho »neřízená« podoba nebo situace po konci přechodného období v prosinci 2020 v případě odchodu s dohodou, znepokojuje Brity žijící ve Francii a Španělsku.

Nejvíce se obávají o právo na trvalý pobyt či práci, značná část doufá, že jim Británie nepřestane vyplácet důchody. Ačkoli vlády obou zemí ujišťují o své přinejmenším přechodné vstřícnosti, nevyhnou se Britové značným komplikacím.

Podle statistiků žije ve Francii okolo 150 000 občanů Spojeného království, ve Španělsku zhruba dvakrát tolik. V obou zemích vlastní britští rezidenti, mezi nimiž je přibližně každý druhý v důchodovém věku, řadu nemovitostí.

Ve Francii významně vzrostl počet Britů, kteří získali místní občanství. Od roku 2017 jich bylo více než 1500, což je čtyřikrát tolik než v roce 2015, tedy rok před referendem o EU.

»Nejvíce dotazů dostáváme ohledně procesu zajišťujícího právo pobytu, důchodů, zdraví a práce,« řekl v místním tisku mluvčí britského velvyslanectví. Uvedl, že Británie nadále bude Britům ve Francii vyplácet důchody a stejně tak bude pokračovat systém, v jehož rámci Británie proplácí Francii zdravotní péči o své penzisty a naopak. Francouzů žije ve Spojeném království zhruba 300 000. Paříž podle mluvčího ujistila, že pro Brity neuzavře svůj pracovní trh, ale v případě některých profesí panují nejasnosti, podobně jako při řešení trvalého pobytu.

»Mnoho z nás odešlo, další se snaží prodat své domy. Jiní ještě váhají. A pak jsou tu ti, jako například já, kteří požádali o naturalizaci. Nemáme na výběr. Francii máme rádi, chceme tu jen žít v klidu,« řekla serveru actu.fr Sue Taylorová, bývalá učitelka francouzštiny a nyní členka městské rady v bretaňské obci Le Cambout.

Britové musejí například počítat s tím, že si budou muset po brexitu zažádat o novou pobytovou kartu a jejich britský řidičský průkaz už ve Francii platit nebude. Stejně tak nebudou moci volit a být voleni. Ti, co bydlí mimo Británii už více než 15 let, navíc ztratí právo volit i ve své vlasti.

Začátkem března kabinet v Madridu slíbil Britům zaručit právo na trvalý pobyt a práci nejméně do konce příštího roku. Španělsko si vymínilo, že vstřícné opatření vstoupí v platnost pouze, pokud Londýn zaručí stejná práva přibližně 150 000 Španělů žijících v Británii. Madrid přitom zdůraznil, že zásadní je pro něj blaho zhruba 9000 Španělů, kteří denně přejíždějí hranici při cestě za prací v Gibraltaru.

Velké posuny vyvolává případný neřízený brexit na španělském realitním trhu, Britové se začali obávat, že přinese zásadní znehodnocení jejich měny.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.